Avaleht Kultuur Bachi “Johannese passiooni” kontserdid toimuvad Tartus ja Viljandis
Bachi “Johannese passiooni” kontserdid toimuvad Tartus ja Viljandis
Kultuur
0

Bachi “Johannese passiooni” kontserdid toimuvad Tartus ja Viljandis

0
Corelli Consort. Foto Corelli Music-Harri Rospu
Foto: Harri Rospu

Kontserdiagentuur Corelli Music pakub jätkuvalt hingestatud muusikaelamusi nüüdseks juba üle kümne aasta publikut rõõmustanud kontserdisarjas „Kirikupühad Maarjamaal“. Vaikset nädalat alustava Palmipuudepüha ajal AD 2017 kõlab 8.-9. aprillil ajalooliste Maarjamaa kirikute võlvide all kannatusaja kauneim suurvorm J.S. Bachi „Johannese passioon“ Eesti tippmuusikute esituses. Kontserdid on osa piduaastale „Eesti Vabariik 100“ eelnevast juubeliaastast „Reformatsioon 500“.

Seekord toimuvad mõlemad ettekanded Tallinnast väljaspool, et nendest saaks osa võimalikult palju inimesi laiemalt üle Maarjamaa. Tartu Jaani kirikus oli sarja esimene kontsert juba aprillis 2006, sealtpeale jätkub ilus traditsioon kontsertidega vähemalt kaks korda aastas. Sealne kontsert 8. aprillil kell 16 on ka viimane osa kirikus 4. märtsist kuni 8. aprillini 2017 toimuvast traditsioonilisest kontserdisarjast „Kannatusaja laupäevakontserdid Tartu Jaani kirikus“.

Viljandis pole teadaolevalt Bachi “Johannese passiooni” varem esitatud, Pauluse kiriku kontsert Palmipuudepühal, 9. aprillil kell 16 on seetõttu väga eriline. Oktoobris 1866 pühitsetud ja hiljuti 150. sünnipäeva tähistanud Viljandi Pauluse kirik on ehitatud Eesti kogudusele ning sai maarahva oma kirikuna omalaadseks rahvusliku ärkamise ning vaimsuse sümboliks.

„Kirikupühad Maarjamaal“ – Palmipuudepüha

L, 8. aprill 2017 kell 16 Tartu Jaani kirik (Jaani 5)
P, 9. aprill 2017 kell 16 Viljandi Pauluse kirik (Kiriku 3)

Kontserdid on järgmine osa agentuuri Corelli Music kontserdisarjast „Kirikupühad Maarjamaal“, mis lisaks pidulikele jõulukontsertidele toob ka igal kevadisel Ülestõusmispüha eel või ajal publikuni mõne muusikaajaloo tähtteose. „Kirikupühad Maarjamaal“ patroon on Eesti Kirikute Nõukogu president, peapiiskop emeeritus Andres Põder. Palmipuudepüha ajal 2017 tuleb ettekandele üks Euroopa muusikaajaloo liigutavamaid teoseid Johann Sebastian Bachi (1685-1750) „Johannese passioon“ BWV 245 Eesti tippmuusikute ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia tudengite osalusel.

Seoses 8.-9. aprillil kontserdisarjas „Kirikupühad Maarjamaal“ toimuvate Bachi “Johannese passiooni” ettekannetega Tartus ja Viljandis toimus ka järjekordne haridusprojekt muusikutele. Esimesed proovid 29.-30 märtsil viidi läbi barokkorkestrimängu meistrikursustena koostöös Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia varajase muusika keskusega. Kursusi juhendas Helsinki Sibeliuse Akadeemia barokkviiuli õppejõud Minna Kaarina Kangas, kursustel osalesid nii Corelli Barokkorkestri professionaalsed muusikud kui ka varajase muusika keskuse tudengid. Juba teist korda pakub Corelli Music EMTA varajase muusika keskuse alles oma barokkpillide õpingute alguses olevatele tudengitele selliseid meistrikursusi ning võimalust Corelli Barokkorkestri koosseisus kontsertidel musitseerida, mis on neile väga oluline praktika osa.

mm

Kommentaarid