Avaleht Eesti elu E-hääletuse kümneseks saamist tähistatakse seminariga
E-hääletuse kümneseks saamist tähistatakse seminariga
Eesti elu
0

E-hääletuse kümneseks saamist tähistatakse seminariga

0

mouse successEesti e-hääletamine paralleelselt teiste hääletusviisidega saab tänavu kümne aastaseks ja sel puhul peetakse neljapäeval riigikogu konverentsisaalis seminari Eesti e-hääletuse kohta ning uuendatakse selle hääletuse head tava.

Tartu Ülikooli (TÜ) riigiteaduste instituudi teadur Kristjan Vassil annab ülevaate, millised muutused on kümne aasta jooksul toimunud e-hääletajate käitumises ja profiilis. Ülikooli võrdleva poliitika õppetooli teadur Mihkel Solvak arutleb, kui palju valijaid kasutab võimalust oma e-häält kontrollida ja kuidas see mõjutab usaldust e-hääletuse vastu ning kas e-hääletus mõjutab valimisaktiivsust.

Seminari teises pooles annab e-riigi akadeemia e-demokraatia programmi direktor Liia Hänni ülevaate e-hääletamise hea tava ehk ausa e-hääletamise põhimõtetete kujunemisloost ja teksti uuendamise vajadusest. Hea tava dokumendiga lubavad erakondade esindajad kindlustada interneti teel hääletamise õiguspärasust ja aitavad kaasa turvalisele e-hääletamisele.

“Seoses sellega, et vahepeal on täiustatud e-hääletamise korraldust, on tekkinud vajadus uuendada 2005. aastal loodud ja 2009. aastal uuendatud e-hääletamise hea tava teksti. Kutsume erakondade esindajad sel teemal mõtteid vahetama, sest nagu hea tava välja toob, on kodanike maksimaalne osalus valimistel kõigi erakondade ühine eesmärk,” Kristjan Vassil.

TÜ teadlased tutvustavad uurimistulemusi SA Archimedese poolt finantseeritud teadusprojekti „Verifitseeritavad e-valimised – sündmuste analüüs ja sotsiaalsed aspektid” raames. Seminaril tutvustatakse teise uurimisperioodi tulemusi.

mm

Kommentaarid