Avaleht Kultuur Eesti Vabaõhumuuseumis algab paastumaarjapäev varahommikuse päikese tervitamisega
Eesti Vabaõhumuuseumis algab paastumaarjapäev varahommikuse päikese tervitamisega
Kultuur
0

Eesti Vabaõhumuuseumis algab paastumaarjapäev varahommikuse päikese tervitamisega

0
Foto: Eesti Vabaõhumuuseum
Foto: Eesti Vabaõhumuuseum

Eesti Vabaõhumuuseum kutsub kõiki naisi 25. märtsi varahommikul paastumaarjapäeva puhul lauluga päikest tervitama.
Päevasel ajal aga ootavad külastajaid kombekohased tegevused muuseumi taludes.

Ürituse koordinaatori Vivian Siirmani sõnul on kevade alguseks peetud paastumaarjapäev üks olulisimaid naiste pühasid.

„Naiste talvised käsitööd pidi selleks ajaks lõpetatud olema, maarjapäeval oli töö tegemine lausa keelatud. Naised said ennast ehtida ja kogunesid kokku, et laulu, tantsu, naistejuttude ning maarjapunaga tagada endale algavaks suveks tervis ja ilu. Maarjapäeva kombed on viimasel ajal taas populaarsust kogumas, ning vabaõhumuuseumi ehtsas keskkonnas saab päikest tervitada ning omale tervist kindlastada juba mitmendat aastat järjest,“ rääkis Siirman.

25. märtsil kell 6.30 oodatakse naisterahvaid muuseumi peaväravas ja asutakse ühiselt teele mere äärde, et seal lauluga päikest tervitada. Sel aastal juhib paastumaarjapäeva hommikut Ene Lukka-Jegikjan, kes on püha tähistanud juba aastaid ning innustanud teisigi neid kombeid järgima. Tee peal tutvustatab ta paastumaarjapäeva traditsioone ja rituaale. Seejärel saab Kuie koolimajas pannkooke süüa ja maarjapuna juua, sekka rääkida naistejutte ja laulda laule. Ühisele hommikusele teelauale võib kaasa tuua pannkooke või koogikõrvast. Pähe tuleb panna valge rätik. Üritus kestab kolm tundi ja on kõigile osalejatele tasuta.

Kell 10-17 on sissepääs muuseumisse tavapiletiga. Sepa talus saab punuda punaseid paelu ja kuulda lähemalt maarjapäeva kommetest ning ilmaennustustest. Härjapea perenaine teeb kapsapüha puhul kapsastega pannkooke. Lau külapoest saab õhtuseks maiustamiseks osta punast jooki. Kolu kõrts pakub sel päeval maarjapuna ja laiu kooke.

mm

Kommentaarid