Avaleht Eesti elu Eksootilisel Niue saarel vermiti Balti keti aastapäeva puhul mälestusmünt
Eksootilisel Niue saarel vermiti Balti keti aastapäeva puhul mälestusmünt

Eksootilisel Niue saarel vermiti Balti keti aastapäeva puhul mälestusmünt

Balti keti mälestusmünt
Balti keti mälestusmünt

Vaikses ookeanis paikneval eksootilisel Niue saarel vermiti Balti keti 25. aastapäeva auks mälestusmünt, mille piiratud tiraaž jõuab peagi Eesti kollektsionäärideni.

Balti keti mündi kujunduse autoriks on Joaquin Jimenez, Prantsusmaa rahapaja Monnaie de Paris ehk Pariisi Müntimiskoja peagraveerija.

“Monnaie de Paris on vanim Prantsusmaa riigiasutus, kus vermitakse nii Prantsusmaa euromünte kui ka aumärke, mälestusmünte ja -medaleid,” ütles Eesti Mündiäri juhataja Sigrid Varemäe. “Meil on suur au, et saime Balti ketile pühendatud mälestusmündi kujundusel kasutada niivõrd professionaalse graveerija abi.”

Mündi esiküljel on kujutatud Balti riigid ja kett, mis ühendab riikide pealinnasid. Kett sümboliseerib katkematut inimahelat. Mündi paremal küljel asetsevad kolme riigi lipud ning mündi vasakul küljel ilutseb ingliskeelne tekst: Baltic way anniversary 1989-2014 (ehk Balti keti aastapäev 1989-2014).

“Balti keti mälestusmündi teeb eriliseks asjaolu, et tegemist on reaalse 1-dollarilise maksevahendiga, mis on ametlikult käibel Uus Meremaa koosseisu kuuluval Niue saarel,” ütles Varemäe. „Kuna Niue saare ametlik riigipea on Briti kuninganna Elizabeth II, siis leiabki mündi tagumiselt küljelt just tema profiili.

Niue dollari eritiraaž siiski väikeriigi käibesse ei jõua, kuna kõik 8500 Balti ketile pühendatud münti toob Eesti Mündiäri Eestisse, et need kollektsionääridele ja ajaloohuvilistele kinkida.“

Lähtudes õigluse põhimõttest, saab Sigrid Varemäe sõnul tellida ainult ühe tasuta Balti keti mündi ühe majapidamise kohta. Tellimusi täidetakse vastavalt tellimuste saabumise järjekorrale. Balti keti tasuta mälestusmündiga saab tutvuda aadressil www.baltikett25.ee. Münt on saadaval ainult Eesti Mündiäris.

Eesti Mündiäri on ka varasematel aastatel Eesti ajaloole tähelepanu pööranud, andes välja mitmeid medalikollektsioone. 2011. aastal anti välja praeguselt Eesti alalt leitud haruldaste müntide kollektsioon “Eesti mündid läbi aegade”. 2013. aasta oktoobris avati Eesti esimesele presidendile pühendatud kullatud meenemedaliga uue ajaloolise medalite sarja “Eesti tuntud inimesed”. 2014 aasta veebruaris vermis Eesti Mündiäri Eesti Vabariigi aastapäeva puhul mälestusmedali, millel on kujutatud Eesti rahvast sümboliseeriv võitleja. Vabariigi aastapäeva medal jagati kollektsionääridele ja huvilistele samuti tasuta.

Eesti Mündiäri tegeleb kollektsioonmüntide ja -medalite müügiga. Eesti Mündiäri kuulub 1994. aastal Norras asutatud Samlerhuset Groupile. Ettevõte tegutseb 14 erineval turul Euroopas ning Hiinas. Kollektsioonimüntide valdkonnas teeb Samlerhuset Group koostööd riiklike rahapadadega ja rahvusvaheliste suurürituste organisaatoritega nagu FIFA ja IOC. Samlerhuset Group on Norra Rahapaja ja Berliinis toimuva World Money Fair’i kaasomanik.

Kommentaarid