Avaleht Eesti elu ESMAKORDSELT AJALOOS! Välja anti Lennart Merile pühendatud mälestusmedal
ESMAKORDSELT AJALOOS! Välja anti Lennart Merile pühendatud mälestusmedal

ESMAKORDSELT AJALOOS! Välja anti Lennart Merile pühendatud mälestusmedal

Lennart Meri mälestusmedalLennart Meri mälestusmedalit vermiti Suurbritannia rahapajas St. Paul’s Mint ning selle kujunduse on loonud Madalamaade disainerite grupp kuulsa disaineri Elles Kloostermani juhtimisel.

Poeg Mart Meri sõnul pühendas Lennart Meri oma elu Eestile, tema roll Eesti iseseisvuse taastamisel diplomaadi ja välisministrina on silmapaistev, nagu ka tema tegevus riigipeana Eesti huvide sõnastamisel ja kaitsmisel.

“Ta oli riigipea 24 tundi ööpäevas. Taevast kutsus ta appi vaid korra, ent sedagi mäletatakse siiani. Mälestusmedal Lennartile – muidugi! Medal on rahvusvahelise koostöö vili, aga see on võrsunud Eesti pinnalt. Siin võib otsida sümboolsust, tegelikult on see realism: tugev Eesti on rahvusvaheline Eesti,“ ütles Mart Meri.

“Mälestusmedal on meie kõigi jaoks austusavaldus olulisele eestlasele – omariikluse taastanud Eesti Vabariigi presidendile, armastatud kirjanikule, ajaloolasele ja filmimehele,” ütles Eesti Mündiäri juhataja Sigrid Varemäe.

Medali esiküljel on kujutatud president Lennart Meri portree, tagaküljel aga Vabariigi Presidendi Kantselei hoone, milles asusid Lennart Meri ameti- ja eluruumid. Tagakülje ülaosas on esitatud president Meri kuulus tsitaat “Eesti ei ole kunagi enam üksi” aastast 2004, mil Eestist sai nii NATO kui ka Euroopa Liidu liige. Kõrgeima vermimiskvaliteediga pronksmedali läbimõõt on 38,6 millimeetrit ja mass 26 grammi.

Lennart Meri mälestusmedalit saab tellida tasuta, tasudes vaid pakendamis- ja postikulu summas 4,99 eurot. „Soovime anda võimalikult paljudele Eesti peredele mälestusmedali soetamise võimaluse, seetõttu saab kogutiraaži arvestades (50 000 eksemplari) iga pere tellida vaid ühe medali,“ lisas Sigrid Varemäe. Tellimused täidetakse vastavalt nende saabumise järjekorrale. Lennart Merile pühendatud tasuta medaliga saab tutvuda aadressil www.presidendimedal.ee. Medal on saadaval ainult Eesti Mündiäris.

Eesti Mündiäri on ka varasematel aastatel pööranud tähelepanu Eesti ajaloole, andes välja mitmeid medalikollektsioone. 2010. aastal  jõudis kollektsionäärideni Eestile olulisi sündmusi jäädvustanud  erimedalite kogu „Eesti ajaloopärand“. 2011. aastal anti välja praeguselt Eesti alalt leitud haruldaste müntide kollektsioon “Eesti mündid läbi aegade”. 2013. aasta oktoobris avati Eesti esimesele presidendile Konstantin Pätsile pühendatud kullatud meenemedaliga uus  medalite sari “Eesti tuntud inimesed”. Möödunud aastal anti välja Eesti  iseseisvuspäevale pühendatud mälestusmedal.

Eesti Mündiäri tegeleb kollektsioonmüntide ja -medalite müügiga ning on maailma tuntumate rahapajade kollektsioonimüntide ja -medalite levitaja Eestis. Eesti Mündiäri kuulub 1994. aastal Norras asutatud Samlerhuset Groupile, mis tegutseb 14 erineval turul Euroopas ning Hiinas. Kontsernile kuulub ka Norra vanim, endine riiklik rahapaja, mis tegutseb alates 1686. aastast ning vermib igal aastal muuhulgas ka Nobeli rahupreemia medaleid.

Kommentaarid