Avaleht Kultuur FOTOD! Tšehhi moodsa arhitektuuri suurkuju näitus peagi avatud
FOTOD! Tšehhi moodsa arhitektuuri suurkuju näitus peagi avatud

FOTOD! Tšehhi moodsa arhitektuuri suurkuju näitus peagi avatud

Masaryki õpilaskodu
Foto: Brno Linnamuuseum

16. mail kell 18.00 avatakse Eesti Arhitektuurimuuseumi galeriil näitus Tšehhi modernismi suurkujust, arhitekt Bohuslav Fuchsist. Avamisele eelneb Fuchsi elu ja loomingut käsitlev loeng arhitekt Jan Sapáki poolt kell 17.00.

Arhitekt Bohuslav Fuchs (1895–1972) on 20. sajandi tuntumaid Tšehhi arhitekte, kes mängis sõdadevahelisel perioodil olulist osa Brno linna kujunemisel Kesk-Euroopa modernismi tulipunktiks. Praha Kunstiakadeemias õppinud arhitekti elu oli alates 1922. aastast seotud Brnoga, kus järgnevate kümnendite jooksul täitis erinevaid rolle – linna (pea)arhitekt, eduka erapraksise omanik (asutas oma arhitektuuribüroo 1929. aastal) ja sõjajärgselt professor Brno Tehnikaülikoolis, kust ta lõpuks sunniti kommunistliku režiimi poolt lahkuma. Rahvusvaheliselt tuntud ja tunnustatud arhitektina kuulus Fuchs mitmetesse organisatsioonidesse, sh oli Briti Arhitektide Kuningliku Instituudi (RIBA) korrespondentliige, Tšehhi delegaat esimese põlve modernistlikke arhitekte koondaval CIAM-i kongressil ja Rahvusvahelise Elamumajanduse ja Linnaplaneerimise Föderatsiooni (IFHTP) au-aseesimees.

Arhitekt Bohuslav Fuchs on 20. sajandi tuntumaid Tšehhi arhitekte, kes mängis sõdadevahelisel perioodil olulist osa Brno linna kujunemisel Kesk-Euroopa modernismi tulipunktiks.

Tesaři villa Foto: Petra Musilová

Miks on Bohuslav Fuchsi elutöö nii eriline ja inspireeriv mitte ainult omas ajas, vaid ka tänasel päeval? Arhitekti 120. juubeliks valminud näitus proovib sellele küsimusele vastata portreteerides 12 valitud projekti Fuchsi loomingust, mis on esitatud jooniste, ajalooliste ja uute fotodega ning varustatud praeguste tuntud Tšehhi arhitektide põhjalike kommentaaridega. Kaks Fuchsi kuulsamat maja – hotell Avion (1926–1927) ja Brno linna paviljon näitusteväljakul (1927–1928), mõlemad Brnos – on eksponeeritud ka makettidena.

Arhitekti 120. juubeliks valminud näitus portreteerib 12 valitud projekti Fuchsi loomingust, mis on esitatud jooniste, ajalooliste ja uute fotodega.

Brno linna paviljon Foto: Petra Musilová

Näituse avamisele eelneb ülevaatlik loeng Bohuslav Fuchsi elust ja tööst. Lektoriks on arhitekt ja õppejõud, pikka aega Fuchsi loomingut uurinud Jan Sapák Brnost. Inglisekeelne loeng toimub muuseumi seminariruumis I korrusel.

Näituse raames linastub 30. mail kell 18.00 arhitektuurimuuseumis Tšehhi Televisiooni poolt tehtud dokumentaalfilm „Euroopa arhitekt Bohuslav Fuchs” (rež Pavel Jirásek, 2016). Film on tšehhi keeles, inglisekeelsete subtiitritega. Sissepääs tasuta.

Näitus jääb avatuks kuni 19. augustini 2018.

Tallinna näitust ja loengut toetavad Eesti Kultuurkapital ning Tšehhi Vabariigi Suursaatkond Tallinnas.

VAATA GALERIID!

Kommentaarid