Avaleht Eesti elu Galerii! Tallinnas selgitati välja parimate parkimisoskustega autojuht
Galerii! Tallinnas selgitati välja parimate parkimisoskustega autojuht
Eesti elu
0

Galerii! Tallinnas selgitati välja parimate parkimisoskustega autojuht

0
Fotod: Raul Mee

Täna toimunud võistlusel valiti Tallinna parim autoparkija. PZU Kindlustuse eestvedamisel toimunud võistluse eesmärk oli tuletada autojuhtidele meelde õigeid parkimisvõtteid, sest valesti parkimisega tekkinud kahjud moodustavad üle kolmandiku liikluskahjudest, teatas PZU.

Rocca al Mare kaubanduskeskuse parklas toimunud parkimisvõistlusel pidid osalejad 25 sekundi jooksul tagurdama võimalikult täpselt kahe sõiduki ja parkimisjoonte vahele. Tallinna parimaks parkijaks krooniti Keit Lamp, kelle tulemus erines vaid 2,5 sentimeetrit ideaalparkimisest. Järgnesid Maarja Peinar-Järve 4 sentimeetri ning Evald Nigul 6,5 sentimeetriga.

PZU Kindlustuse sõidukikahjude grupijuhi Jaanus Tanne sõnul näitab liikluskindlustuse juhtumite statistika, et pealtnäha lihtsad parkimismanöövrid põhjustavad liikluses kõige sagedamini probleeme. „Liikluskultuur algab väikestest asjadest. Aga parkimiskohtadel manööverdades kaotavad paljud autojuhid liiklemiseks vajaliku ettenägelikkuse ja valvsuse. Õnneks ei kaasne parkimisõnnetustega reeglina inimvigastusi, küll aga palju materiaalseid kahjusid ning meelehärmi autojuhtidele. Parkimisvõistluse eesmärk on tuletada meelde, kuidas õigesti parkida ja tunnustada neid, kes seda teevad,“ kommenteeris Tanne.

Liikluskindlustuse Fondi andmetel oli eelmisel aastal parkimisega tekitatud kahjujuhtumite arv Eestis üle 13 000 ning rahalised kahjud ulatusid üle 10 miljoni euro, mis on viiendik kõigist Eestis toimunud liikluskindlustusjuhtumite kahjudest. Sellele lisanduvad veel kaskokindlustuse kahjud.

Eesti autojuhtide hulgas levinuim parkimisviga on kas parkimiskohale või sealt välja tagurdades otsasõit teisele pargitud sõidukile – see on ligi 48 protsendi parkimisega seotud õnnetuste põhjustaja.  Selle manöövri valesti sooritamise tagajärjel juhtub Eestis keskmiselt 16 liikluskindlustusjuhtumit päevas. Kui lisada sellele ka liikuvale sõidukile otsa tagurdamine, siis on selliste liikluskindlustuse juhtumeid päevas koguni 19. Eelmise aasta liikluskindlustuse kogukahju selliste parkimisvigade eest oli ligi 6 miljonit eurot. Liikluskindlustuse kindlustusjuhtumite andmed pärinevad Eesti liikluskindlustuse registrist, andmed ei sisalda kaskokindlustuse juhtumeid.

Võistlejatele õigeid parkimisvõtteid tutvustanud autokooli Autosõit juhatuse liige ja sõiduinstruktor Indrek Madar ütles tänasel võistlusel, et parkimine on olnud üheks peamiseks liiklusprobleemide põhjustajaks juba 15 aastat. „Parkimine on alati autojuhtidele probleeme tekitanud. Autojuhid ei ole sageli piisavalt ettevaatlikud, ei tunneta piisavalt hästi oma auto gabariite ja siis juhtuvadki õnnetused. Selle vastu aitab ainult harjutamine, et saada oma auto- ja roolitunnetus automaatseks,“ rääkis Madar.

Liikluskindlustuse Fondi tarbijahariduse valdkonnajuhi Jaanika Käärsti sõnul on järk-järgult kasvanud kaubanduskeskuste parklates juhtunud parkimisõnnetuste arv. „Kahe viimase aasta jooksul on parklates toimunud liikluskindlustusjuhtumite arv tõusnud 5 protsenti.  Parklates toimunud juhtumitest on 70 protsenti seotud parkimiskohale liikumisega või sealt äraliikumisega, mistõttu parkimiskoha õige laius mõjutab õnnetuse aset leidmise tõenäosust märkimisväärselt. Eelmise aasta kevadest kehtib uus linnatänavate standard, mis sätestab, et parkimiskohtade laius ohutumaks liiklemiseks peaks olema kaubanduskeskuste parklates 2,7 ning tavaparklates 2,6 meetrit,“ lisas Käärst.

Võistluse eel näitasid demovoorus oma parkimisoskuseid ka muusikud Stig Rästa ja Silver Laas.

Üritusele panid oma õla alla Rocca al Mare kaubanduskeskus, Hansarent, Liikluskindlustuse Fond ja OÜ Autosõit.

Levinumad parkimisvead tuginedes PZU statistikale:

  1. Tagurdades parkimiskohale või –kohalt liikuja otsasõit pargitud sõidukile – ligi 48% parkimisega seotud õnnetustest
  2. Pärissuunas parkimiskohale või –kohalt liikuja otsasõit pargitud sõidukile – ligi 16% parkimisega seotud õnnetustest
  3. Mööduva sõiduki otsasõit pargitud sõidukile – ligi 13% parkimisega seotud õnnetustest
  4. Tagurdades parkimiskohale või –kohalt liikuja kokkupõrge liikuva sõidukiga – ligi 13% parkimisega seotud õnnetustest
  5. Uksega teise sõiduki kahjustamine – ligi 7% parkimisega seotud õnnetustest
  6. Pärissuunas parkimiskohale või –kohalt liikuja kokkupõrge liikuva sõidukiga – ligi 3% parkimisega seotud õnnetustest

VAATA GALERIID!
Fotod: Raul Mee

mm

Kommentaarid