Avaleht Eesti elu Katariina Sofia Päts: vabadus ei ole juhuslik lotovõit
Katariina Sofia Päts: vabadus ei ole juhuslik lotovõit
Eesti elu
0

Katariina Sofia Päts: vabadus ei ole juhuslik lotovõit

0

1435763_14612154Eesti vabadus ei ole kingitus ega juhuslik lotovõit, vaid mitmete põlvkondade kätte võideldud privileeg, ütles Tallinna Reaalkooli õpilane Katariina Sofia Päts Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeval peetud kõnes.

“Iga põlvkond peab justkui leiutama oma Eesti uuesti,” ütles Reaalkooli 10. klassis õppiv Konstantin Pätsi järeltulija Katariina Sofia Päts Vabadussõja võidusamba juures toimunud mälestusüritusel. “Ka meie põlvkond peab leidma oma sõnumi, oma teo, mida järgmised põlved enesele veel mitmesaja aasta pärast eeskujuks seaksid.”

Kaitseminister Sven Mikser kõneles sellest, et Eesti võit Vabadussõjas tugines nii eestlaste kindlale tahtele end kaitsta kui ka liitlaste valmidusele Eestit aidata. “Täna on õige mälestada kõiki neid eestlasi, venelasi, lätlasi, soomlasi, taanlasi, rootslasi, inglasi, juute ja teisi, kes seisid, relv käes, noore Eesti Vabariigi kaitsel.”

Mikseri sõnul küsitakse mälestuspäeval, kas Eesti suudab end kaitsta ja kas liitlased tulevad taas appi. “Täna võime me kindlalt öelda, et Eesti inimesed on oma iseseisvuse kaitsel sama vankumatud kui toona.” Mikseri hinnangul on eestimaalaste kaitsetahte kindlaks tõendiks viimasel aastal suurenenud aktiivsus Kaitseliiduga liitumisel. “Samuti võime me olla täiesti kindlad, et meie kõrval seisavad meie liitlased, teevad seda vankumatult ja kindlas pühendumuses meie iseseisvuse kaitsel,” lisas Mikser.

Eesti korporatsioonide nimel kõnelenud ajaloolase Igor Kopõtini sõnul läks Vabadussõtta 400 üliõpilast, kellest 38 sai surma. “Üliõpilaste vaimustus ja otsusekindlus Eesti riigi kaitsel tõstis kogu Eesti rahvaväe motivatsiooni halastamatus võitluses vabaduse eest. Eesti riigile alati ustavad akadeemilised organisatsioonid on valmis toetama Eesti rahvast raskel hetkel ja uuesti välja astuma meie kalli kodumaa kaitseks,” lausus Kopõtin.

Eesti ja Nõukogude Venemaa vahel kehtima hakanud vaherahu sõlmimisest ja sõja võidukast lõpust möödub Eesti jaoks 95 aastat.

mm

Kommentaarid