1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Lasteaiaõpetaja ja IT-töötaja peaksid saama võrdset pensioni
Lasteaiaõpetaja ja IT-töötaja peaksid saama võrdset pensioni

Lasteaiaõpetaja ja IT-töötaja peaksid saama võrdset pensioni

Foto allikas: www.pealinn.ee
Foto allikas: www.pealinn.ee

Inimesed ei ole alati ise süüdi, et neil on madalad palgad, olgu siin näiteks maksutuludest palka saavad lasteaiaõpetajad, kultuuritöötajad, meditsiiniõed,” märgib mõttekoja Praxis vanemanalüütik Andres Võrk Pealinnale. „Praegu on nad väiksema palgaga ja tulevikus on nad madalama pensioniga.”

Keskerakond tahab võrdsustada ühe tööaasta ühe pensioniaastaga, et ka alla keskmist palka saavatel inimestel oleks tulevikus korralik pension. „Praeguse pensionisüsteemi järgi peab lasteaiaõpetaja teenima ühe pensioniaasta kirja saamiseks peaaegu kolm aastat, sest tema palk võrdub vaid kolmandiku pensioni aastaindeksiga,“ ütles keskerakondlasest riigikogu liige Marika Tuus-Laul. „Seevastu suure palgaga IT-töötajal ei ole probleemi saada ühe tööaastaga kirja kaks pensioniaastat ehk pensionipunkti. Niisuguse ebaõiglusega on raske leppida, sest lasteaiaõpetaja töö ei ole ühiskonna seisukohalt vähem tähtis.“

Kui kehtima jääks praegune pensionimaksmise süsteem, oleks käärid madala- ja kõrgepensioniliste vahel tohutud. Praegu virelevad meie pensionärid üsna ühesuguse madala pensioni peal, tuleviku-Eestis oleks pilt aga teistsugune. „Riiklik vanaduspension sõltub üha enam sellest, kui palju on konkreetse inimese eest makstud sotsiaalmaksu ehk kui palju ta on palka saanud,“ tõdes Tuus-Laul. „See külvab palju ebaõiglust. Kui sotsiaalmaksu tasutakse keskmiselt töötasult, on aastakoefitsiendiks 1,0. Juhul, kui inimene teenib keskmisest väiksemat palka, on koefitsient alla 1,0. Seega saab inimene, kelle töötasult makstakse suurem summa sotsiaalmaksu, ka märksa inimväärsemat pensioni. Sellest tulenevalt on järjest teravamaks küsimuseks pensionäride kihistumine. Kui praegused pensionid on veel suhteliselt sarnased, siis tulevikus erinevad need mitmeid kordi. Väga paljud ühiskonnale pühendunud inimesed, kelle sissetulekud pole kõrged, peavad leppima väikese pensioniga.“

Taoline olukord oleks omakorda äärmiselt ebaõiglane, kuna päriselus ei suuda oma tööd armastav lasteaiaõpetaja konkureerida finantssektoris töötava inimesega. Eveli Jõe hiljuti Tartu ülikoolis kaitstud magistritöö toob välja, et kui prognoositavalt on 2046. aastal miinimumpension Eestis 609 eurot, keskmine kusagil 1700 euro ligidal, siis need, kes praegu teenivad väga head palka ning maksavad eri sambaid, võivad arvestada julgelt 10 000-eurose kuupensioniga.

Tuus-Laulu sõnul tahab Keskerakond sellist ebaõiglast tulevikku kindlasti muuta. „Muuta nii, et miinimum- kuni keskmist palka saavate inimeste üks tööaasta hakkaks võrduma ühe pensioni kindlustusaastaga, mitte ei jääks sellest allapoole, nagu seni,“ selgitas ta. „Hädavajalik on, et ka madalamat palka teenivatel inimestel tekiks kindlus tuleviku ees ja nad usuksid, et saavad pensionipõlves oma eluga hakkama.“

Loe pikemalt Pealinna veebist

Head Uudised GoodNews