Avaleht Loomad Loomakaitseorganisatsioon kutsub üles munadepühadel eelistama vabalt peetavate kanade mune
Loomakaitseorganisatsioon kutsub üles munadepühadel eelistama vabalt peetavate kanade mune

Loomakaitseorganisatsioon kutsub üles munadepühadel eelistama vabalt peetavate kanade mune

Foto: Pixabay.com

Loomakaitseorganisatsioon Nähtamatud Loomad, mis veab kanade heaolukampaaniat Eestis, kutsub üles munadepühadel jälgima munade päritolu ning jätma puurikanade munad ostmata.

“Lihavõtted on püha, kus eestlased tarbivad aasta lõikes kõige rohkem mune. Kutsume üles eelistama vabalt peetavate kanade mune, et sel ilusal kevadpühal anda positiivne sõnum, et kanad ei kuulu puuridesse,” kommenteeris loomakaitseorganisatsiooni Nähtamatud Loomad president Kristina Mering. “Igal munal on tempel, mille järgi saab teada, kas kanad on elanud kitsastes traatpuurides või saanud vabalt liikuda. Koodi esimene number annab selle kohta infot: 0 – mahemunad; 1 – vabalt peetavate kanade munad; 2 – õrrekanade munad; 3 – puurispeetavate kanade munad. Kutsume eelistama 0 või 1 märgistusega mune, mille tootmisel on kanadele tagatud suurem heaolu,” lisas Mering.

“Puurispeetavate kanade elutingimused ei lase neil tegeleda liigiomaste tegevustega – siblimine, liivavannide võtmine jne. Need elavad mitmekümnekesi ühes puuris, kus ühe kana jagu on umbes A4-paberi suuruse pinna jagu ruumi. Nad ei saa tiibu sirutada ning kaotavad teiste lindude ja puuriseinte vastu hõõrudes oma sulgi. Seetõttu kutsume üles tarbijaid märku andma, et selline kanade pidamise viis munatootmises kuulub minevikku ning kanadele tuleb tagada paremad elutingimused. Ka paljud ettevõtted Eestis ja välismaal on selle sõnumiga nõus ning Eestis on Rimi ja Maxima teatanud otsusest loobuda puurikanade munade müügist aastaks 2025. Töötame hetkel ka teiste suurte ettevõtetega Eestis, kes sama otsust plaanivad vastu võtta” sõnas Mering.

Loomakaitseorganisatsiooni Nähtamatud Loomad vabatahtlike tiim jagab sel nädalal iga päev Tallinna ja Tartu kaupluste ees lendlehti infoga, kuidas lugeda munadel olevaid koode, et eelistada vabalt peetavate kanade mune. Lisaks jagavad vabatahtlikud huvilistele selgitusi erinevate munatootmise viiside kohta.

Kommentaarid