Avaleht Eesti elu Prototronist otsivad rahastust 60 uudset tooteideed
Prototronist otsivad rahastust 60 uudset tooteideed
Eesti elu
0

Prototronist otsivad rahastust 60 uudset tooteideed

0
Prototroni auhinnad  Foto: Tehnopol
Prototroni auhinnad
Foto: Tehnopol

15. märtsil lõppes järjekordne töötava tootenäidise ehitamist rahastava Prototroni taotlusvoor. Kokku laekus 60 ideed peamiselt info-ja kommunikatsioonitehnoloogia ja elektroonika valdkondades.

Seekordses voorus otsisid ideed lahendusi näiteks nägemispuudega inimeste turvalisuse probleemidele; aitasid leida surfajatel merel kadunud varustust; hoidsid ära lennukite projekteerimisel potentsiaalselt tekkivaid vigasid; ning korraldasid efektiivsemat ehitusjärelvalvet suurtel ehitusobjektidel. Valdkondlikult domineerisid ideed IKT ja elektroonika valdkonnas, järgnesid tervise- ja biotehnoloogia toodete taotlused.

„Esimesel ideede ülevaatamisel tuleb tõdeda, et prototüüpi ehitada soovivad meeskonnad on hakanud rohkem rõhku pöörama loodava toote ärilisele potentsiaalile. Mitmed meeskonnad on paika pannud, kellele toodet müüa, kuidas eksporti käivitada ning rahvusvaheliseks ettevõtteks kasvada. Võime julgelt öelda, et Prototron on kasvanud tugevaks jõuks, mis uusi edukaid startup ettevõtteid käivitada aitab,“ kommenteeris taotlusi Tallinna Teaduspargi Tehnopol juhataja Jaak Raie.

Meeskond Flydog Foto: Tehnopol
Meeskond Flydog
Foto: Tehnopol

Ekspertkogu liige, Swedbanki ettevõtete panganduse juht Robert Kitt avaldas heameelt, et ka viiendas voorus jäi taotluste arv heale tasemele. “Aastal 2012 käivitasime Prototroni ja olime siis esimesed, kes panid kokku teadustegevuse ja ettevõtlikkuse ning mõistsid nendevahelist seost edu saavutamisel. Möödunud aastal ulatus Swedbanki panus Eesti ettevõtluse arendamiseks 3,3 miljoni euroni. Ühe päeva kohta! Usun, et Eestis jagub nutikaid ja ettevõtlikke inimesi ning seda ka pikemas perspektiivis,“ märkis Kitt.

Laekunud ideid hakkavad hindama Prototroni ekspertpaneel, kelle hulka kuuluvad Priit Alamäe (Nortal), Jaak Raie (Tehnopol), Robert Kitt (Swedbank), Yrjö Ojasaar (EstBAN, Solon Partners), Andrus Oks (SmartCap), Jaanus Tamm (Defendec), Almar Proos (EstBAN, Favor) ja Siemon Smid (Tallinna Tehnikaülikool). 3. aprillil selguvad need projektid, mille elluviimist Prototroni rahastust täies mahus finantseeritakse.

Tallinna Tehnikaülikooli innovatsiooni ja rahvusvaheliste suhete prorektor Tea Varrak sõnas, et lisaks rahalisele toele on Prototroni väärtus kogenud hindajates. „Ekspertkogu asjatundlik tagasiside innustab edasi arendama ka neid häid ideid, mis rahalist toetust ei pälvi, kuid millel siiski on potentsiaali suureks kasvada,“ tõdes Varrak. „Rõõm on tõdeda, et nutikad inimesed ei hoia oma ideid vaka all, vaid teevad neid ka teoks,“ lisas ta.

Prototroni kõikidesse taotlusvoorudesse on tänaseks esitatud enam kui 500 ideed. Rahastuse on saanud 12 projekti kogusummas ligi 160 000 eurot. Edukalt on turule jõudnud Shaka tuulemõõtja rakendus nutitelefonidele; Qminderi portatiivne ja nutitelefoniga suhtlev stend, mis aitab inimestel vältida tüütut järjekorras seismist; Flydogi mereseiresüsteem. Mitmed ideed on prototüübini jõudmas lähiajal.

Taotluse esitanud ideede hindamisel ja parimate selgitamisel lähtutakse prototüübi ärilisest potentsiaalist, uudsusest ja teostava meeskonna kompetentsidest. Taotletavale rahasummale ei ole seatud piiranguid, uus taotlusvoor on avatud SIIN.

mm

Kommentaarid