Avaleht Kultuur Rokilegend Tõnis Mägi, Ettlingeni ja Eesti mandoliiniorkester Youtube`s ning Saksamaal esinemas
Rokilegend Tõnis Mägi, Ettlingeni ja Eesti mandoliiniorkester Youtube`s ning Saksamaal esinemas

Rokilegend Tõnis Mägi, Ettlingeni ja Eesti mandoliiniorkester Youtube`s ning Saksamaal esinemas

MandoliiniorkesterSaksamaal asuv Ettlingeni mandoliiniorkester ja Eesti mandoliiniorkester (kunstiline juht Joonas Tuuling) on välja andnud video, kus nad musitseerivad koos Tõnis Mägiga. Erilise kõlaga mandoliiniorkester oli Tõnis Mägi jaoks põnev väljakutse ning viis koostööni mainitud orkestritega, mida juhatab Boris Björn Bagger.

Tõnis Mägi kaasamise idee tekkis Baggeril eelmise aasta lõpus, mil orkester otsustas proovida uusi ja huvitavaid seadeid koos eriliste artistidega ning seetõttu kutsuski Tõnis Mägi koostööd tegema. Selle tulemusena sündis video, mille tulemusel loodetakse tähelepanu juhtida mandoliiniorkestri kaunile kõlale ning erinevatele väljendusviisidele.

„Mul oli au ja privileeg teha koostööd Hr. Baggeri ja tema orkestriga. See oli erakordne kogemus. Billy Prestoni pala You Are So Beautiful, on laul, mida on maailmas laulnud sajad solistid. Kindlasti on meelde jäänud Joe Cockeri versioon … Ja nüüd tehti mulle ettepanek see laul salvestada koos mandoliiniorkestriga. Ja veel nii, et Saksamaalt saadeti fonogramm Eestisse ja siit saadeti pala koos minu lauluga tagasi. Ma tänan Tartu stuudiot CLOCKWORK-i ja helirežissööri Silver Lepastet, samuti Andres Keili operaatoritöö eest,“ ütleb Tõnis Mägi.

„Mandoliiniorkestrid tekkisid Saksamaal 19. saj. teisel poolel. Mandoliiniorkester sai alternatiiviks keelpilliorkestrile, sest mandoliini on kergem mängida, puuduvad intonatsiooniprobleemid ning samuti on mandoliin pillina odavam. Seetõttu nimetatakse mandoliini ka vaese mehe viiuliks. Mandoliini jaoks on aga kirjutanud teoseid ka paljud tuntud heliloojad nagu Mahler, Mozart või Paganini (kes ise mängis viiulit, kitarri ja mandoliini). Tänaseks on Saksamaal umbes 900 mandoliiniorkestrit. Mandoliinimäng on väga levinud ka väljaspool Euroopat, näiteks Tokios tegutseb 3000 mandoliiniorkestrit,“ täiendab Boris Bagger.

Ettlingeni Mandoliiniorkester tegutseb Saksamaal Baden-Württembergi liidumaal alates 1948. aastast. Orkester on populaarsust kogunud mitmel pool Euroopas ning dirigendi juhendamisel on jõutud pop-, rock- jt. muusikastiilide töötlusteni, mis on mandoliini kui instrumendi ja koosluse suhtes tekitanud suurt huvi mitte ainult publiku seas, vaid ka meie oma artistide ja rahvusvaheliselt tunnustatud artistide seas nagu näiteks Kalle Randalu, Peter Lehel (sax), Detlef Tewes (mandoliin), Kristjan Randalu, Siiri Sisask, Dave Benton, Genka ja Lenna Kuurmaa. Ettlingeni mandoliiniorkestri kavasid kasutavad ka paljud teised orkestrid üle maailma.

Boris Björn Bagger on Saksamaal elav ja töötav mitmekülgne interpreet, kes on andnud üle 3000 kontserdi ning teinud koostööd tunnustatud dirigentide ja orkestritega, sh. Pierre Boulez, Michael Gielen, Ari Rasilainen, Leif Segerstam, SWR ja NDR orkestrid Saksamaal, ERSO. 2013 salvestas ta CD koos Deutsche Grammophoni ja maailmakuulsa laulja Elina Garancaga. Boris Björn Bagger on professor Karlsruhe Muusikaülikoolis, kus ta juhendab rahvusvahelist kitarriklassi. Tal on tudengeid Hiinast, Jaapanist, Taist, Venetsueelast, Guatemaalast, Eestist ja Venemaalt. Seos Eestiga on Baggeril läbi muusikakirjastuse edition 49, mis asutati 1992.a. koos Erkki-Sven Tüüri ja Lepo Sumeraga. Number 49 nimes näitab kirjastuse asukohta laiuskraadil Karlsruhe linnas. Mainitud kirjastus oli esimene kirjastus maailmas, kes jõudis 1996.a. internetti. Tänaseks on firmal pakkuda üle 19 000 teose ning olulisel kohal on eesti muusika, koorimuusika, kitarri- ja mandoliinimuusika originaalteosed ja seaded.

Ettlingeni mandoliiniorkester jõuab suvel ka Eestisse. Kontserdid toimuvad koos Eesti mandoliiniorkestriga augusti alguses Tartus, Võrus ja Peterburis. Aasta lõpus aga ootab Ettlingeni orkester Tõnis Mägi endale külla, et anda üheskoos kolm jõulukontserti.

Vaata Ettlingeni ja Eesti mandoliiniorkestrit ning Tõnis Mägi Youtube`is

Kommentaarid