1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Tarmo Kriis: Suurem võrdsus teeb ühiskonna edukamaks
Tarmo Kriis: Suurem võrdsus teeb ühiskonna edukamaks

Tarmo Kriis: Suurem võrdsus teeb ühiskonna edukamaks

Tarmo Kriis Foto: www.pealinn.ee
Tarmo Kriis
Foto: www.pealinn.ee

«Meil on aeg ka palkadega Euroopasse minna,» leidis tööandjate keskliidu kauaaegne tegevjuht, äsja Keskerakonda astunud Tarmo Kriis, kelle sõnul ergutaks 1000-eurone miinimumpalk ja astmeline tulumaks kodumaist majandust ja majanduskasvu. «Meil on jäädud palkade osas laisklema, sest survet altpoolt ei tajuta. Madalad palgad on arenguriigi tunnus.»

Kriisi sõnul on 1000-eurone alampalk täiesti võimalik. „On öeldud, et Keskerakonna 1000-eurone alampalk on liialt ambitsioonikas, kuid mina nii ei arva,“ märkis Kriis. „Olles pikalt olnud tööandjate esindajana alampalga läbirääkimiste juures, võin öelda, et neid soove ja tahtmisi on ka palju suuremaid olnud. Täna on jäänud tööandjad palkade osas laisklema – sest survet altpoolt ei tajuta. Alampalga tase on madal, vaid 30-35% keskmisest palgast, samas kui Euroopas peetakse normaalseks 50-60%. Tuleb käised üles käärida ja tööle hakata. Hinnad on ju ülejäänud Euroopaga ühtlustunud, aeg on minna Euroopasse ka palkadega.“

Kriis lisas, et kuni ei teki ametiühingud ja tööandjad, kes sektorite kaupa võtaksid 1000-, 1500- või 2000-eurose alampalga kujundamise enda peale, peab seda reguleerima valitsus.

Kriisi sõnul on madalad palgad arenguriigi tunnus. „Välismaal paljude ettevõtjatega suheldes ja foorumitel käies joonistub välja selge seisukoht, et madalat alampalka peetakse arenguriigi tunnuseks,“ rääkis Kriis. „Kui vaatame alampalku Euroopa Liidus, siis nendes riikides, kus on majandusprobleemid, nagu Kreeka ja Portugal, on ka alampalgad suhteliselt madalad. Riikides, kus probleeme majandusega ei ole, on ka alampalgad või kõige madalamad palgad suhteliselt kõrged.

Kriisi hinnangul on alampalk tõusnud kõige kiiremini siis, kui Keskerakond oli valitsuses „Minister Aabi ajal tõusis alampalk igal aastal u 20%,“ märkis Kriis. „Keskerakonna valitsuses olemise ajal liiguti edasi kõige kiiremate sammudega. Aidati järele madalamate sissetulekutega inimesi ja tööandjad kohanesid.“

Kriis on ka astmelise tulumaksu poolt. „Esiteks peab tulude jaotumine ühiskonnas olema võrdsem, sest sellised ühiskonnad on ka Euroopas teistest edukamad,“ selgitas Kriis. „Osa ettevõtjaid, eriti IT sektoris, on kritiseerinud astmelist tulumaksu. Ma ei ole nende kriitikaga nõus. Eestist jooksevad ära need inimesed, kelle tulud on madalamad. IT sektor muudkui kasvab, seal teenitakse kõrgemat palka kui teistes majandussektorites. On tähtis, et inimesed, kes töötavad välismaal, saaksid selge signaali, kuhu Eesti tööturg ja palgad arenevad. Vaid siis hakkaksid nad mõtlema tagasitulemise peale.“

Kriisi sõnul pole Reformierakonna pidev tulumaksu langetamine majandusele mingit kasu andnud. „Kui tulumaksu langetada, siis oleks võinud seda langetada vaid madalamapalgalistel,“ rääkis Kriis. „Ka suurema palga saajad räägivad, et see 26% ei käinud kellelegi üle jõu.“

Loe pikemalt Pealinna veebist.

Head Uudised GoodNews