Avaleht Eesti elu Tartu Raekoja apteeki paigaldatakse elustamisaparaat
Tartu Raekoja apteeki paigaldatakse elustamisaparaat

Tartu Raekoja apteeki paigaldatakse elustamisaparaat

Foto: Pixabay

Tartu linn soetas AED elustamisaparaadi, mis paigaldatakse homme kell 14 Raekoja apteeki.

Tartu linna tervishoiuteenistuse juhataja Piret Väljaotsa sõnul on see aparaat, mille abil saab elustamisega hakkama iga inimene. “Aparaat annab täpsed juhised vastavalt elustamist vajava inimese seisundile ja elustaja saab kindlustunde, et teeb kõike õigesti,” sõnas Väljaots. Kuna ärevusega võivad abistajal meelest minna olulised sammud abi andmisel, tuletab aparaat meelde kiirabi kutsumise ning juhendab südamemassaaži tegemisel. Aparaat on täisautomaatne ning teeb vajadusel ka elektrišoki, mille õigeaegsusest oleneb sageli inimese elu.

Aparaat annab täpsed juhised vastavalt elustamist vajava inimese seisundile ja elustaja saab kindlustunde, et teeb kõike õigesti.

Tartu linn rendib elustamisaparaadi osaühingult Hansa Medical esialgu aasta lõpuni ning seejärel otsustatakse, kas aparaadi rendilepingut pikendatakse või sõlmitakse uus rendileping juba mitme aparaadi soetamiseks avalikku linnaruumi.

Esimese elustamisaparaadi soetas ja paigaldas Tartu linn 2011. aastal Aura veekeskusesse. Elustamisaparaadi on soetanud mitmed spordiklubid (nt TÜ spordihoone ja A le Coq Sport spordimaja) ja kaubanduskeskused (Lõunakeskus, Tartu Kaubamaja) ning aparaate on ka mitmetes eraettevõtetes. Kuna kesklinna piirkond, kus liigub palju inimesi, oli seni katmata ala, siis otsustas linna sotsiaal- ja tervishoiuosakond aparaadi paigaldada ööpäevaringselt avatud Raekoja apteeki. “Raekoja platsil toimub palju rahvarohkeid üritusi ning ööpäevaringselt ligipääsetav portatiivne elustamisaparaat on selles piirkonnas väga vajalik. Kõige parem on, kui paigaldatud aparaati ei ole kunagi tarvidust kasutada, kuid kui vajadus selleks tekib, peab aparaat olema kiiresti kättesaadav,” lisas Väljaots.

Raekoja platsil toimub palju rahvarohkeid üritusi ning ööpäevaringselt ligipääsetav portatiivne elustamisaparaat on selles piirkonnas väga vajalik.

Tervishoiuteenistuse juhataja sõnul on elustamisaparaat tuttav abivahend ka väga paljudele noortele tartlastele. Alates 2013. aastast on Tartu linnavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakond koostöös Tartu Koolitervishoiu OÜga korraldanud järjepidevalt elustamisõpet koos AED-aparaadi kasutamise õpetusega Tartu linna põhikoolide õpilastele.

Kommentaarid