Avaleht Eesti elu TÜ raamatukogu ühines e-raamatute avatud juurdepääsu toetava projektiga
TÜ raamatukogu ühines e-raamatute avatud juurdepääsu toetava projektiga
Eesti elu
0

TÜ raamatukogu ühines e-raamatute avatud juurdepääsu toetava projektiga

0

Tartu EsterTÜ raamatukogu on üks kolmesajast maailma raamatukogust, mis ühines projekti „Knowledge Unlatched“ („Avanenud teadmised“) pilootprojektiga. Projekti eesmärk on tagada avatud juurdepääs e-raamatutele. Pilootkollektsiooni kuuluvad 13 tunnustatud teaduskirjastuse 28 uut raamatut.

„Raamatukogud üle maailma on ühendanud jõud, et toetada avatud juurdepääsu,“ sõnas TÜ raamatukogu kogude arenduse osakonna raamatukoguhoidja Marika Liivamägi, lisades, et pilootkollektsioon on esimeseks sammuks humanitaar- ja sotsiaalteaduste e-raamatute avatud juurdepääsuga kättesaadavaks tegemisel.

Kui täppis- ja loodusteaduste ajakirjad liiguvad kiires tempos avatud juurdepääsu poole, siis humanitaar- ja sotsiaalteaduste puhul on muutused aeglased. „Mudel, mille puhul autor ise maksab avaldamise kinni, ei sobi sotsiaal- ja humanitaarteaduslikele raamatutele, sest nendel erialadel on grandirahad väiksemad ja raamatute väljaandmine kallim kui ajakirjaartiklite publitseerimine,“ rääkis Liivamägi. Projekt „Knowledge Unlatched“ tugineb kirjastuste ja raamatukogude koostööl ja põhineb jagatud kuludel.

Projektis osaleb ligi 300 raamatukogu 24 riigist – 137 Põhja-Ameerikast, 77 Suurbritanniast, 27 Austraaliast ja Uus-Meremaalt ning 55 ülejäänud riikidest.

Projekti tulemusena on kõik praeguseks ilmunud raamatud OAPEN (Open Access Publishing in European Networks), HathiTrust’i ja Briti raamatukogu veebilehekülgede kaudu tasuta kättesaadavad. Kollektsiooni raamatuid on võimalik leida DOAB (Directory of Open Access
Books) ja WorldCat kataloogidest.

Kõiki tekste hoitakse Briti raamatukogu, CLOCKSS, HathiTrust’i ja Portico säilituskeskkondades. Raamatute kirjed on peagi leitavad ka e-kataloogist ESTER .

mm

Kommentaarid