Avaleht Keskkond Vaata veebikaamerast! RMK veebikaamerast saab jälgida sookurgede sügisrännet
Vaata veebikaamerast! RMK veebikaamerast saab jälgida sookurgede sügisrännet

Vaata veebikaamerast! RMK veebikaamerast saab jälgida sookurgede sügisrännet

Foto: Ago Tammik

Mobiilne veebikaamera, mis hiljuti jälgis Noarootsis kurvitsate rännet, on nüüd üles seatud Matsalu Rahvuspargis Sassi poolsaarel rändavate sookurgede ööbimispaigas. Lindude tegemisi saab jälgida RMK loodusblogi veebikaamera kaudu.

Sookure riikliku seire koordinaator Aivar Leito andmetel on Matsalu lahe ümbruses tähtsaim rändavate sookurgede ööbimispaik just Põgari-Sassi piirkond Tauksi saare ja Tuuru ranniku vahel. Lahe ümbruses peatub sügisrändel kuni 20000 lindu.

Hetkel kogub sookurgede ränne hoogu ja selle haripunkt saabub septembri teises pooles, kui põhjapool muutub ilm kargemaks. „Sassi poolsaarest umbes 5 kilomeetri kaugusel kõrrepõllus on juba näha olnud 500-pealist kureparve. Peamised toitumispaigad asuvad siin suurematel põllulaamadel Sassi poolsaarest idas kuni Kirimäe ja Martnani,“ rääkis zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt.

Sookurgede salgad saabuvad ööbimispaika enamasti paar tundi enne kuni pool tundi pärast päikese loojangut ja lahkuvad sealt hommikul päikesetõusu aegu. „Neil aegadel ongi suurim tõenäosus neid graatsilisi rändajaid kaamera ees näha ja kui parasjagu linde pildil polegi on ikka kuulda nende võrratut häält,“ lisas Hunt.

Kaameral tasub pilku peal hoida ka päeval. Peale sookurgede on lähinädalatel võimalik jälgida ka laglede ja hanede salkasid, hõbehaigrud, kullilisi, parte ning teisigi rändureid ja paiksemaid linde.

Jälgi linde veebikaamerast

Kommentaarid