Avaleht Kultuur Vaba Lava teatrikeskuse külastatavus kasvas rekordiliselt
Vaba Lava teatrikeskuse külastatavus kasvas rekordiliselt

Vaba Lava teatrikeskuse külastatavus kasvas rekordiliselt

Vaba Lava teatrikeskust külastas 2017. aasta jooksul 68 165 inimest, mis on ligi 10 000 inimest enam kui möödunud aastal. Kokku toimus Vabal Laval aasta jooksul 368 üritust, millest 123 oli teatrietendusi.

Etendusi andsid Vabal Laval kokku 36 teatritruppi, mille seas lisaks kodumaistele truppidele oli ka etenduskunstnikke Saksamaalt, Jaapanist, Soomest, Prantsusmaalt, Austriast, USAst, Venemaalt jm.

2017. aasta üheks tähtsündmuseks sai Vaba Lava jaoks Narva teatrikeskuse ehituse alustamine. Teatrikeskus valmib 2018. aasta novembrikuus ja see rajatakse endise nõukogudeaegse Baltijetsi sõjatehase administratiivhoonesse. Teatrikeskusesse on planeeritud ligi 220-istekohaga black-box tüüpi teatrisaal koos abi- ja kontoriruumidega, Eesti Rahvusringhäälingu tele- ja raadiostuudio, kohaliku lasteteatri Ilmarine saal ning kohviku- ja galeriiala.

Vaba Lava juhatuse liige ja tegevjuht Kristiina Reidolv: “Hea meel on tõdeda, et Vaba Lava on jõudsalt arenev organisatsioon – Tallinna teatrimaja külastatavus kasvab iga aastaga ning Vaba Lava laieneb Narva, kus avame 2018. aasta sügisel uue teatrikeskuse. Kuivõrd Vaba Lava eesmärgiks on olla rahvusvaheline etenduskunstide keskus, siis on meil hea meel laiaulatusliku välispartnerite võrgustiku ja erinevate koostööprojektide üle – koos rahvusvaheliste kuraatoritega toome välja koostöölavastusi ning tutvustame euroopa uue põlvkonna loojaid, erinevate saatkondade ning välisesinduste toel esitleme Eesti publikule välisteatrite paremikku.”

Vaba Lava 2016/2017 hooaja kuraatorid olid teatriuurija Madli Pesti Eestist ja rahvusvaheline teatriekspert Thomas Frank Austriast. Vaba Lava 2017/18 hooaja kuraatorid on José Alfarroba ja Tristan Barani Prantsusmaalt. Kui 2015-2017 hooaegadel oli Vaba Lava fookuses saksakeelne kultuuriruum, siis 2017-2019 hooaegadel on Vaba Lava huviorbiidis prantsuse kultuur ja frankofoonia.

Populaarsemateks lavastusteks 2017. aastal Vaba Lava kuraatoriprogrammist osutusid:

IDEM” koostöös Audiokineticaga (lavastaja Artjom Garejev)

Furby tagasitulek” (lavastaja Urmas Vadi)

(Teisitimõtleja)” (lavastaja Andri Luup)

Lisaks olid veel väga populaarsed külalislavastused Brem Productionsi “Ürgmees” ja Theatrumi “Isa”.

Kommentaarid