Avaleht Kultuur Viiuldaja Baiba Skride mängib Heino Elleri viiulikontserdi Stradivari viiulil
Viiuldaja Baiba Skride mängib Heino Elleri viiulikontserdi Stradivari viiulil

Viiuldaja Baiba Skride mängib Heino Elleri viiulikontserdi Stradivari viiulil

15. ja 17. novembril astub Tartus ja Tallinnas ERSO ette maailma kontserdilavade üks säravamaid tähti, viiuldaja Baiba Skride. Ta tuleb Tallinnasse ja Tartusse ERSO peakülalisdirigent Olari Eltsi kutsel, et tuua publikuni Eesti muusikaklassiku Heino Elleri viiulikontsert. Kontserdi teises pooles kõlab Stravinski muinasjutuline balletimuusika “Petruška”.

Maailma tippviiuldajate hulka kuuluv Baiba Skride kirjeldab Olari Eltsi kui emotsionaalset, kirglikku ja väga rikkalike teadmistega dirigenti. Solistivalikut kommenteerides oli Olari Elts resoluutne: “Kes siis veel, kui mitte Baiba – hiilgevormis maailma tipplavade viiulisolist, kes on kasvanud Lätis ja kel on seetõttu olemas kõik eeldused Eesti muusika parimaks esitamiseks. Lätlased saavad meist ja meie kunstist sama hästi aru kui me ise.”

Lisaks Tallinnale kantakse viiulikontsert ette ka Heino Elleri sünnilinnas Tartus ning ajaloolise tähtsusega esitusi jääb tähistama plaadistus. Kontserdi teises pooles kõlab ERSO ja Eltsi esituses Stravinski muinasjutuline ja piltlikult ilmekas balletimuusika “Petruška” ning kontserdi avalooks on avamäng Austria helilooja Franz Schrekeri ooperile “Märgistatud”, mille esiettekandest eeloleval kevadel möödub sada aastat ja mis just viimasel kümnendil on taas pälvinud tähelepanu mitmete Euroopa teatrite repertuaaris.

Baiba Skride tundelised ja kirglikud interpretatsioonid ning loomulik lähenemine muusikale kütkestavad nii dirigente, orkestreid kui publikut. Tema uhkes tõusujoones kulgev solistikarjäär toob igal hooajal uusi vallutusi nii mainekates kontserdipaikades kui ka maailma parimate orkestrite ees. 2016. aastal kutsuti ta esmakordselt esinema New Yorgi Filharmoonikute ette ning käesoleva hooaja jaanuaris jätkab ta koostööd selle maailma absoluutsesse tippu kuuluva orkestriga. Napilt kuu aega hiljem on ta juba laval koos Berliini Filharmoonikutega. Lisaks Bostoni Sümfooniaorkester, Pariisi Orkester, Leipzigi Gewandhaus-orkester, Jaapani NHK Sümfooniaorkster, Londoni orkester The Philharmonia – ja needki on vaid mõned tuntumad nimed Skride lavapartnerite seas.

Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri peakülalisdirigent Olari Elts on saavutanud rahvusvahelise tunnustuse kui omanäolise, intelligentse ja selge interpretatsioonistiiliga dirigent. Olari Elts juhatab suurema osa oma hooaegadest nimekaid orkestreid üle maailma. Hiljuti etendus Berliini Konzerthausis just tema juhatusel NO99 menuk “Pööriöö uni” Mendelssohni muusika ja Shakespeare’i tekstidega.

Kommentaarid