
100 aastat politseiharidust Eestis!
15. aprillil 1925 avati Tallinnas iseseisva Eesti Politseikool, tähistades politseihariduse ametlikku algust Eestis. Tänavu möödub 100 aastat päevast, mil Eesti politseihariduse süsteem loodi, luues aluse professionaalsusele, mida meie ühiskond politseilt ootab ka täna.
Enne 1925. aastat piirdus politseiharidus peamiselt praktiliste kogemustega, kuid 1924. aasta kommunistlik riigipöördekatse tõi esile vajaduse organiseeritud hariduse järele. 1925. aastal asutati Politseikool, mille esimene kursus alustas õpinguid samal aastal.

Tänapäeval on Eesti politseihariduse süsteemi keskmes inimlik lähenemine ja kvaliteetne õpe. 2025. aastaks rakendatav uus õppekava pakub paindlikkust ning võimalust erialaseks spetsialiseerumiseks – näiteks patrullpolitseinikuks, piirivalvuriks või uurijaks. Õpingud ja töö hakkavad vahelduma, andes tudengitele võimaluse saada praktilist kogemust ning kujundada paremini ise oma karjääriteed.
Õpingud ja töö hakkavad vahelduma, andes tudengitele võimaluse saada praktilist kogemust ning kujundada paremini ise oma karjääriteed.
„Politseihariduse eesmärk on valmistada ette mitte ainult oskuslikke, vaid ka empaatilisi politseinikke, kes suudavad vastata ühiskonna ootustele ning tegutseda inimeste huvides ja kõrval. Politseihariduse 100. aastapäev on tähistamist väärt verstapost – see rõhutab meie panust ühiskonna turvalisusse ja usalduse kasvatamisse politsei vastu ning kinnitab valmisolekut tulevikuväljakutseteks,“ ütles Kristian Jaani, Sisekaitseakadeemia politsei- ja Piirivalvekolledži direktor.

Politsei- ja piirivalveameti peadirektori asetäitja Janne Alavere sõnas, et koolil on suur roll selles, et Eesti turvalisuse eest seisavad professionaalsed ja julged inimesed, kellel on süda õiges kohas. „Eesti inimeste ootused oma politseile on väga kõrged ja politseinikuks ei saa kaugeltki igaüks. Väljaõpe koosneb nii juriidikast, turvataktikast, politseitöö oskuste, psühholoogia ja suhtlemise õppimisest, mille kõigega peab võrdselt hästi hakkama saama. Kõige tähtsamana kujundab kool ka väärtusi ja suhtumist, mis on Eesti inimeste teenimisel esmatähtsad,“ ütles Alavere.
Väljaõpe koosneb nii juriidikast, turvataktikast, politseitöö oskuste, psühholoogia ja suhtlemise õppimisest, mille kõigega peab võrdselt hästi hakkama saama.
Juubeli puhul toimub 14. aprillil politseihariduse ajalooloeng perioodist 1925-1940, mis jätkub aruteluga, kus mitmed endised koolijuhid vaatavad tagasi 90date ja 00ndate politseiharidusele. 15. aprillil on linnakodanikud oodatud pealt vaatama politseikadettide jalutuskäiku Tallinna Vanalinnas, mis algab kell 12 Paksu Margareeta juurest ning teeb peatuse kooli ajaloolisel asukohal Laial tänaval.
Juubelinädal lõpeb 16. aprillil akadeemiale ning partnerametitele suunatud mälumänguga.

- Sisekaitseakadeemiasse on koondatud kogu riigi siseturvalisusega seotud õpe.
- Vastuvõtt politseiteenistuse õppekavale on avatud kuni 30. juuni 2025. Lisainfo on leitav siit.