1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Siseministeerium ootab ettepanekuid kodanikuühiskonna arengukavale
Siseministeerium ootab ettepanekuid kodanikuühiskonna arengukavale

Siseministeerium ootab ettepanekuid kodanikuühiskonna arengukavale

1215912_73521777Siseministeerium ootab ettepanekuid uuele kodanikuühiskonna arengukavale, mis suunab kodanikuühiskonna arengut aastatel 2015-2020.

Siseministeeriumi eestvedamisel valminud kodanikuühiskonna arengukava on nüüd kättesaadav eelnõude infosüsteemis ning ministeerium ootab ettepanekuid ja arvamusi kava kohta 16. jaanuarini. Arengukava keskendub aktiivsetele inimestele ja vabaühenduste tegutsemisvõimekusele.

Kava on jätkuks varasemale kodanikuühiskonna arengukavale, mis loodi aastateks 2011-2014. Senise arengukavaga võrreldes on uues kavas keskendutud viie prioriteedi asemel kahele: ühiskondlikult aktiivsetele elanikele ja kodanikuühenduste tegutsemisvõimekusele ehk sellele, et kodanikuühendustel oleks piisavalt võimalusi oma eesmärkide elluviimiseks. Arengukava seab eesmärgiks kodanikuühenduste osalemise poliitika kujundamises loomuliku ja väärtustatud koostööna. Samuti on oluline läbi sotsiaalse innovatsiooni, sotsiaalse ettevõtluse ja avalike teenuste osutamise kasvatada kodanikuühenduste mõju ühiskondlike probleemidega tegelemisel ja inimeste heaolu parandamisel. Mõlema eesmärgi saavutamise eelduseks on võimekad kodanikuühendused, kellel on piisavalt võimalusi arenguks ja mõjusaks tegutsemiseks.

Arengukava tegevusi rahastatakse riigieelarvest, välisvahenditest ja võimalusel era- ja kolmanda sektori vahenditest. Valdkonna arengukava viiakse ellu rakendusplaani alusel, mis koostatakse aastateks 2015‒2018 ning seda uuendatakse igal aastal järgnevaks neljaks aastaks.

Reedel siseministeeriumis kogunenud valitsuse ja vabaühenduste esindajaid koondav Eesti kodanikuühiskonna arengu kontseptsiooni komisjon andis valminud arengukavale oma heakskiidu. Siseminister Hanno Pevkur märkis, et Eesti kodanikuühiskond on jõudsalt arenenud, Eesti kodanikuühiskonda iseloomustab hea seadusandlik keskkond, koostöö ja tugev tugisüsteem, ent parandada tuleks kodanikuühenduste tegutsemisvõimet ning finantssuutlikkust.

„Arengukavas toodud tegevustega soovime, et kodanikuühendused saaksid võimalikult hästi täita oma rolli ühiskonnas: ennetada ja lahendada ühiskondlikke probleeme, osaleda kogukonda ja riiki puudutavate otsuste tegemises ja elluviimises ning aidata parandada ühiskonna sidusust ja koostööd,“ ütles minister ja rõhutas, et arengukava elluviimise alus on tihe koostöö kodanikuühendustega.

Valitsus algatas arengukava koostamise järgmiseks kuueks aastaks lõppenud aasta 8. mai istungil. Uue kodanikuühiskonna arengukava välja töötamisel andis oma panuse umbes 300 inimest erinevatest kodanikuühendustest, nende katusorganisatsioonidest ja ministeeriumidest.