VAIMNE TERVIS I Psühholoog Siiri Vallimäe annab nõu, kuidas toime tulla ärevuse ja hirmuga toimuva sõja ees
Psühholoog Siiri Vallimäe OÜ Meelekodast kirjutab, et Ukraina uudiste valguses tunnevad ilmselt paljud meist ärevust, stressi ja hirmu, võibolla isegi viha. Inimeste turvatunne on saanud kahjustada. Venemaa rünnak on mõjutanud inimesi palju laiemalt kui ainult Ukraina aladel.
Õnneks on meil igaühel võimalik valida oma käitumist
Oma emotsioonide märkamisel soovitab Siiri Vallimäe tundeid mitte alla suruda, pigem tegeleda oma tunnetega, emotsioonid lahti mõtestada ja sõnastada. Öelda endale, et see on normaalne tunne sellises olukorras. Samas on oluline jälgida, et emotsioonid ei võtaks elu üle. Värske kriis võib vahel esile tõsta vanu haavu ja psühholoogilisi traumasid, eriti vanematel inimestel, kes on midagi sarnast kogenud. Vajadusel on võimalik otsida abi psühholoogidelt.
Kõige parem on tugineda faktidele, jälgida ametlikke infokanaleid ja püüda hoida talupojatarkusega kainet meelt. Keskenduda sellele, et hetkel on minu ümbruses turvaline ja Eesti vastavad organisatsioonid tegelevad selle kriisiga.
Ka lastel võib tekkida väga tugevaid tundeid
Siiri Vallimäe annab nõu, et tuleks jälgida psühholoogide nõuandeid ja rääkida juhtunust lastega neile eakohaste sõnumitega. Laps tavaliselt ei küsi „Kas meil tuleb sõda?“, vaid selle küsimuse taga on hirm ja küsimus on hoopis „Kas mul on turvaline?“. Lapsele tuleks meelde tuletada, milline on tegelik olukord Eestis, ning ka seda, et teda ümbritsevad täiskasvanud aitavad teda ja on talle alati toeks. Lastele ja noortele võiks tuttav ja turvaline isik olukorda selgitada selle asemel, et nad loevad artikleid või vaatavad videoid ilma tervikpilti hoomamata. Lastele ei peaks spetsiaalselt videoid näitama, et illustreerida oma selgitusi. Hea oleks, kui täiskasvanu loob usaldusliku õhkkonna, kus küsimuste esitamine on soositud. Pigem oodata lapsepoolseid küsimusi ja vastata neile turvatunnet taastaval viisil. Pere keskel võib samuti öelda: „Oleme nüüd mõnda aega rääkinud sellest ja nüüd räägime millestki muust“ – ajutiselt välja saada sellest teemast.
Siiri Vallimäe rõhutab, et nii lastele kui täiskasvanutele on hea emotsionaalse ja vaimse tervise seisukohast oluline jätkata oma igapäevaste rutiinide ja päevakavaga, tegeleda tavapäraste asjadega. Käia tööl ja koolis või lasteaias, tegeleda huvitegevusega. Püüda elada oma igapäevaelu, hoida kinni argirutiinist ja liikumisharjumustest. Selle kaudu ärevus- ja hirmutunne ka vähenevad.
Kui keegi tunneb, et vajab abi:
- ELULIIN
Tel 6 558 088 eesti keeles (E-P 19-7)
Tel 6 555 688 vene keeles (E-P 19-7)
www.eluliin.ee - USALDUSTELEFON
Tasuta
Tel 126 eesti keeles (E-P 17-3)
Tel 127 vene keeles (E-P 19-23)
www.usaldus.ee - KOOLIPSÜHHOLOOGIDE NÕUANDELIIN
Eesti keeles lühinumber 1226 esmaspäevast reedeni kell 16–20
Vene keeles lühinumber 1227 teisipäeviti kell 16–20 - ÜLERIIGILINE LASTEABITELEFON
Tasuta
Tel 116 111 eesti ja vene keeles (24h)
www.lasteabi.ee
Rohkem infot Facebookist!