Riigikogu esimees kõneles Itaalia kolleegiga Venemaa agressioonist Ukraina vastu
Riigikogu esimees Jüri Ratas kohtus täna videosilla vahendusel Itaalia parlamendi alamkoja esimehe Roberto Ficoga, kellega räägiti Venemaa agressiooniga Ukraina vastu ja selle peatamiseks kasutusele võetavatest meetmetest.
Ratase sõnul on ta olnud ühenduses oma Ukraina kolleegiga, kes jagas ka mobiilivideoid, kuidas Venemaa ründas täna Harkivit ja kus hukkus kümneid inimesi. „See pilt on kohutav,“ ütles Ratas. „See on kõige hirmsam aeg Euroopas pärast 2. maailmasõda.“
„Praeguses olukorras on kõige tähtsam toetada Ukrainat igakülgselt ning jääda ühtseks,“ ütles Ratas. „Mul on hea meel näha, et Euroopa Liidu ja NATO liikmed on ühtsed ja euro-atlantiline koostöö toimib, meiega on täna nii Ameerika Ühendriigid, aga ka juba Austraalia ja Jaapan, kes on ühinenud sanktsioonidega.“
raeguses olukorras on kõige tähtsam toetada Ukrainat igakülgselt ning jääda ühtseks.
Ratas rääkis Itaalia kolleegile ka eilsest kohtumisest Riias Baltimaade ja Rootsi parlamentide juhtidega ning kinnitas, et Ukrainal on kõikide riikide tugev toetus. Ta tõi näiteks, et Rootsi, kes on olnud kaua neutraalne riik, otsustas samuti toetada Ukrainat relvaabiga.
„Me peame jääma ühtseks,“ tõdes Ratas ja lisas, et ühtselt tuleb nõuda ka Venemaa liikmelisuse peatamist rahvusvahelistes organisatsioonides. Veel rõhutas ta, et tegemist ei ole Vene rahva sõjaga, vaid Putini sõjaga. Rahvuste vaheliste tüli õhutamistest tuleb rangelt hoiduda, ütles Ratas.
Itaalia parlamendi alamkoja esimees nõustus täielikult eelöelduga ja rõhutas ka omalt poolt, et ühtehoidmine on praeguses olukorras eriti oluline. Ka tema sõnul ei soovi Venemaa inimesed sõda. Seda sõda juhib ja otsuseid teeb väike osa võimuladvikust.
Ühiselt kinnitati, et Ukraina on iseseisev ja suveräänne riik, mille territoriaalne terviklikkus ei ole läbiräägitav ning liitlased toetavad Ukrainat.
Ratas andis ülevaate ka Eesti panuses Ukraina toetamisel ja märkis, et Eesti on andnud nii relvaabi kui humanitaarabi ning võtab vastu sõjapõgenikke.
Riigikogu esimees tänas ka Itaaliat panuse eest Läänemere regiooni õhuruumi kaitsmisel ning kinnitas, et Eestil ja Itaalial on väga head kahepoolsed suhted, samuti on tugev meie koostöö NATOs.