1. Avaleht
  2. Ukraina rahva toetuseks
  3. Jüri Ratas arutas Hispaania kolleegiga koostööd võitluses Vene agressiooni vastu Ukrainas
Jüri Ratas arutas Hispaania kolleegiga koostööd võitluses Vene agressiooni vastu Ukrainas

Jüri Ratas arutas Hispaania kolleegiga koostööd võitluses Vene agressiooni vastu Ukrainas

Riigikogu esimees Jüri Ratas kohtus täna videosilla vahendusel Hispaania parlamendi alamkoja esimehe Meritxell Batet’ga, kellega arutati kujunenud julgeolekuolukorda ja koostööd võitluses Venemaa agressiooni vastu Ukrainas.

Foto: Erik Peinar, Riigikogu kantselei

Ratase sõnul on Eesti ja Hispaania liitlassuhted tihedamad kui kunagi varem. Ta tänas Hispaaniat panuse eest Balti regiooni kollektiivkaitsesse ja õhuturbesse ning avaldas lootust, et Hispaania naaseb järgmisel aastal Ämarisse. „Praeguses julgeolekuolukorras on oluline jätkata NATO idatiiva tugevdamist, mille tagab liitlaste alaline kohalolek Baltimaades,“ sõnas Ratas.

Foto: Erik Peinar, Riigikogu kantselei

„Putini režiimi rünnak Ukraina vastu on erakordselt ränk teise riigi territoriaalse terviklikkuse, suveräänsuse ja sõltumatuse ning rahvusvahelise õiguse põhimõtete rikkumine,“ ütles Ratas Hispaania kolleegile. „See seab ohtu rahvusvahelise rahu ja julgeoleku. Ukraina ei võitle ainult oma riigi, vaid Euroopa demokraatia ja vabaduse ning euroopalike väärtuste eest.“

Ratas kinnitas, et Eesti jätkab sõjalise, poliitilise, majanduslikku ja humanitaarabi andmist Ukrainale. „Ukraina on üles näidanud erakordset ühtsus võitluses Venemaa ulatusliku  sõjalise agressiooniga,“ ütles Ratas. „Liitlastena peame jätkama Ukraina toetamist. Praeguses olukorras ei saa agressoriga mingit dialoogi pidada.“

Ratase sõnul on oluline sanktsioonide ja muude meetmete karmistamine Venemaa vastu, et muuta sõda Ukrainas võimalikult kulukaks. „Seetõttu tuleb lisada sanktsioonide nimekirja rohkem oligarhe ja agressiooni eest vastutavaid inimesi, jätta Venemaa välja SWIFTi võrgust ja piirata nende tehinguid eurodes,“ loetles ta. „Sanktsioonid on vajalikud isegi siis, kui sellel on kõrge hind ka meile endale.“

Ratas lisas, et liitlastel tuleb üheskoos teha ühelt poolt kõik selleks, et Venemaa välja visata rahvusvahelistest organisatsioonidest ja assambleedest ning teistel poolt toetada Ukrainat Euroopa Liidu ja NATO liikmesuse taotlemisel. Tema sõnul on täiesti mõistetav, et Ukraina kiiret ühinemisprotsessi Euroopa Liiduga ei saa toimuda. „Euroopa Liidu laienemispoliitika põhimõtted kehtivad jätkuvalt, kuid praegu on ukrainlaste jaoks äärmiselt oluline meie tugev poliitiline toetav sõnum,“ ütles ta. „Nad vajavad meie tuge praegu rohkem kui kunagi varem.“

Foto: Erik Peinar, Riigikogu kantselei

Videokohtumisel andis Ratas Hispaania kolleegile ülevaate Eesti tegevusest sõjapõgenike vastuvõtmisel. Pooled kinnitasid vastastikku Eesti ja Hispaania häid suhteid ning kõnelesid võimalustest teha koostööd küberturvaliuse ja digitaalsete projektide arendamisel.

Hispaania parlamendi alamkoja esimehe sõnul võitlevad ukrainlase oma vabaduse eest, aga samas ka euroopalike väärtuste, inimõiguste ja rahvusvahelise õiguse eest. Ta avaldas tunnustust Ukraina lähiriikidele, kellele langeb suurem koormus sõjapõgenike abistamisel.

Head Uudised GoodNews