1. Avaleht
  2. Ukraina rahva toetuseks
  3. Tallinna abilinnapead kohtusid ÜRO pagulasameti esindajaga
Tallinna abilinnapead kohtusid ÜRO pagulasameti esindajaga

Tallinna abilinnapead kohtusid ÜRO pagulasameti esindajaga

Tallinna abilinnapead Betina Beškina ja Vladimir Svet kohtusid Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni Pagulaste Ülemvoliniku Ameti (UNHCR) Põhja- ja Baltimaade esinduse õiguseksperdi Kari Käsperiga, et arutada Eestis viibivate Ukraina põgenike olukorda. 

“Tallinnas on sõjapõgenike vastuvõtukeskuse kaudu vastu võetud ligi 9000 Ukrainast saabunud inimest, kes on valdavalt sõja eest põgenenud naised ja lapsed,” ütles Tallinna abilinnapea Betina Beškina. “Peamiselt pärivad põgenikud infot töötamise kohta, mis näitab, et nad soovivad Eesti ühiskonda panustada. Samuti esitatakse palju küsimusi elukoha leidmise, hariduse omandamise ja lasteaiakohtade teemal.”

Beškina sõnul on oluline sõja eest põgenenud inimesi aidata. “Peame ulatama neile abikäe ja looma tingimused, et nad suudaksid edaspidi väärikalt ja võimalusel iseseisvalt meie ühiskonnas toime tulla,” lisas ta.

UNHCRi Põhja- ja Baltimaade esinduse õigusekspert Kari Käsper märkis kohtumisel, et praegu on käimas suurim pagulaste liikumine Euroopas alates Teisest maailmasõjast. “See on väga suur väljakutse: nüüdseks on üle kolme miljoni inimese pidanud oma kodumaalt lahkuma ja neile tuleb iga päevaga lisa. On tervitatav, et Tallinna linn ja vabaühendused on Eestis sellele väga kiiresti reageerinud,” ütles Käsper.

“Pagulaste aitamisel tasub algusest peale arvestada ka pikema perspektiiviga – kõigil inimestel ei ole võimalik ka kohe pärast sõja lõppu kodumaale tagasi pöörduda ja osa neist jääb võõrsile pikemaks ajaks. Seega tuleb juba praegu mõelda, millist abi on pagulastel vaja järgmisel aastal või lähemate aastate jooksul, ja selle järgi oma plaane seada,” lisas Käsper.

Käsperi sõnul suudab ÜRO pagulasamet siin aidata eelkõige oma rohkem kui seitsme aastakümne jooksul kogunenud oskusteadmistega. “Pagulaste esmased vajadused on loomult sarnased kõikjal,” ütles Käsper.

Tallinn avas märtsi algul Eesti esimese sõjapõgenike vastuvõtukeskuse Tallinna kesklinnas aadressil Niine 2. Keskuses registreeritakse Tallinna saabunud põgenikud, kaardistatakse nende esmased abivajadused ning antakse vajalikku infot.

ÜRO pagulasamet kaitseb üle maailma inimesi, kes on olnud sunnitud konfliktide ja tagakiusamise tõttu oma kodust põgenema, päästes elusid, kaitses õigusi ja aidates ehitada paremaid tulevikke. Üle maailma vajab abi üle 28 miljoni pagulase.