Euroopa parlamentide väliskomisjonide esimehed kutsuvad üles suurendama humanitaar- ja sõjalist toetust Ukrainale
Euroopa riikide parlamentide väliskomisjonide esimehed tegid ühisavalduse, milles kutsuvad üles Ukrainat toetama ja sõjapõgenikke abistama ning rõhutavad, et agressiooni eest vastutavad isikud tuleb rahvusvahelistes kohtutes vastutusele võtta. Samuti kutsutakse Euroopa Liitu üles eraldama raha Ukrainast põgenikke vastu võtvate riikide toetamiseks.
„Meie, oma parlamentide väliskomisjonide esimehed, mõistame hukka Venemaa agressiooni vaba ja sõltumatu Ukraina vastu. Venemaa toimepandud kuritegudele ei ole mingit õigustust. Kaitsetute tsiviilelanike tapmine ning elumajade, koolide ja meditsiiniasutuste hävitamine välistab Venemaa kuulumise tsiviliseeritud riikide kogukonda. Venemaa sõjaline agressioon Ukraina vastu on sõjakuritegu.
Kutsume Euroopa Liidu ja NATO liikmesriikide ning kõigi demokraatiat, vabadust ja inimõigusi austavate sõbralike riikide ametivõime üles kehtestama kõige karmimaid sanktsioone, mis takistaksid Venemaa Föderatsioonil jätkata sõda Ukraina vastu.
Tuletame meelde taunitavat ja ebaseaduslikku abi, mida Valgevene on Venemaale osutanud. Lukašenka režiimi tegudele peaks rahvusvaheline kogukond samuti vastama sanktsioonidega, et peatada sõjategevuse edasine toetamine.
Vene sõjaväe barbaarsus põhjustab tohutuid kannatusi tsiviilelanikkonnale ning hävitab Ukraina linnu ja külasid. On teateid haiglate, koolide, pühakodade, asutuste, kultuurirajatiste, elamute ja varjendite pommitamisest. Süstemaatilise pommitamisega terroriseeritakse tsiviilelanikke. Kümme miljonit Ukraina kodanikku sunniti oma kodudest lahkuma ja põgenema, neist üle kolme ja poole miljoni otsivad varjupaika väljaspool Ukrainat. See on suurim rändekriis Euroopas pärast II maailmasõda. Kutsume üles suurendama humanitaar- ja sõjalist toetust Ukrainale. Igal riigil eraldi, Euroopa Liidul ja NATO-l on moraalne kohustus toetada võitlevat Ukrainat. Seetõttu soovitame võimalikult kiiresti algatada menetlused, mis võimaldavad Ukrainal saada Euroopa Liidu kandidaatriigiks ja seejärel täisliikmeks, kui ta vastab Euroopa Liiduga ühinemise nõuetele. Ja teeme ettepaneku juba täna võtta Ukraina vastu Kolme Mere Algatusse.
Toetame samasuguse Euroopa perspektiivi andmist Moldova Vabariigile ja Gruusiale, kes on minevikus samuti kogenud Venemaa agressiooni.
Kesk- ja Ida-Euroopa riikidel on humanitaarabi korraldamisel kõige märkimisväärsem koormus. Seetõttu kutsume Euroopa Liitu üles eraldama rahalisi vahendeid Ukrainast põgenikke vastu võtvate riikide toetamiseks. Sõjaohvrite abistamine on meie kohustus, kuid see on ka suur probleem. Seepärast kutsume rahvusvahelist kogukonda näitama üles solidaarsust ja pagulasi igakülgselt abistama.
Väljendame kindlalt oma veendumust, et Venemaa kannab täielikku vastutust selle sõja eest ning miljonite Ukraina kodanike hävitamise ja neile kannatuste tekitamise eest. Kõik agressiooni eest vastutavad isikud tuleb rahvusvahelistes kohtutes vastutusele võtta.“