Haridusasutustesse on jõudnud ligi kolm tuhat Ukrainast sõja eest pagenud last ning koolides on tööle asunud Ukraina haridustöötajad
Eesti Hariduse Infosüsteemis (EHIS) on 11. aprilli seisuga registreeritud kokku 2780 Ukrainast Eestisse jõudnud last ja noort, nädal varem oli neid kirjas 1942. Alushariduses on 589 last, põhihariduses 1980, gümnaasiumis 134 ja kutsehariduses 77 õpilast.
Haridus- ja teadusministri Liina Kersna sõnul on praeguseks Ukraina sõjapõgenikke jõudnud kõikide maakondade lasteaedadesse ja koolidesse. „Palume omavalitsustel kindlasti tutvustada Ukraina lapsevanematele Eesti haridussüsteemi pakutavaid võimalusi. Selleks, et Ukraina sõjakoleduste eest Eestisse jõudvad lapsed ja noored õpiksid võimalikult kiiresti ära eesti keele, on oluline, et lapsed suunataks eelkõige eestikeelsetesse või keelekümblusmetoodikat kasutavatesse haridusasutusse. Eestikeelses keskkonnas omandatakse keelt oluliselt kiiremini,“ selgitab minister Kersna. „Hetkel on eestikeelsetes haridusasutustes 67,4%, keelekümblusmetoodikat rakendavates 11%, vene õppekeelega haridusasutustes 20,9% ning ingliskeelsetes koolides 0,6% õpilastest. Jälgime omalt poolt hoolega neid protsente ja koolikohtade täitumist eri piirkondades. Sinna, kuhu jääb Ukrainast pärit õpilasi püsivalt rohkem ja eestikeelseid koolikohti ei jagu, oleme vajadusel valmis looma täiendavaid õppekohti, nagu äsja Tallinn avas Lilleküla Gümnaasiumi Räägu filiaali, et tagada ukraina lastele põhihariduse omandamise võimalused,“ sõnab minister.
EHISe andmetel on enim Ukrainast pärit lapsi haridusasutustesse hetkel registreeritud Harjumaal (1238), Tartumaal (305), Pärnumaal (272) ja Ida-Virumaal (193) ja Lääne-Virumaal (188), kuid Ukraina lapsi on tänaseks kõigis maakondades. Kui nädal tagasi oli näiteks Viljandimaal kirja pandud 23 last, siis tänaseks on seal juba 50, ka Hiiumaa haridusasutustes on 18 Ukrainast pärit last või noort.
Lisaks lastele on paljudesse haridusasutustesse jõudnud ka Ukrainast pärit töötajad. Ministeeriumi küsitluse andmetel on 64 kooli asunud tööle 80 Ukraina sõjapõgenikku. Enamus neist töötab õpetaja või õpetaja abi ametikohal, aga on ka psühholooge, tugiisikuid, õppekoordinaatoreid ning ka näiteks neid, kes on tööl kokana sööklas või aitavad koolimaja korras hoida.
- Täpsema ülevaate Ukrainast pärit lastest ja noortest haridusasutustes maakondade lõikes saab kaardilt.