1. Avaleht
  2. Ukraina rahva toetuseks
  3. Eesti ja Ukraina tihendavad koostööd digiühiskonna arendamisel
Eesti ja Ukraina tihendavad koostööd digiühiskonna arendamisel

Eesti ja Ukraina tihendavad koostööd digiühiskonna arendamisel

Eesti ja Ukraina allkirjastasid Kiievis koostööleppe, et edendada kogemuste jagamist digisiirde valdkonnas. Fookusteemadena sõnastati küberturvalisus ja riiklikud digilahendused.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Kristjan Järvan ütles, et Eesti ning Ukraina on senise koostöö vältel üksteiselt palju õppinud, mis on aidanud valmistuda kriisideks. „Küberturvalisus on riikliku julgeoleku üks nurgakivi, sest füüsilise sõjategevuse kõrval toimub aktiivne lahing üha sagedamini ka küberruumis. Ukraina edukas toimetulek küberrünnakutega näitab, et teadmuse vahetamine kahe riigi vahel kannab vilja,“ sõnas Järvan. Ta märkis, et Eesti on küberturvalisuse teemal üks hinnatumaid eestkõnelejaid maailmas ja kohalikud eksperdid on Ukrainat järjepidevalt nõustanud, kuidas kasvatada riigi kübervastupidavust. „Eesti jätkab Ukrainale laiapõhjalise abi osutamist küberturvalisuse tagamisel nii tänase vapra võitluse käigus Venemaaga kui ka tulevikus,“ kinnitas minister.

Järvan lisas, et Ukraina näeb Eestit enda digiriigi arendamisel võtmepartnerina, sest oleme üks uuenduslikumaid ja arenenumaid digiühiskondi maailmas. „Ukraina digiteenuste integreerimine Euroopaga, nende kübervõimekuse toetamine ja digiriigi jätkuv ülesehitamine on ressurssimahukad tegevused, kuid Eesti jagab hea meelega enda kogemusi,“ ütles minister.

„Eesti oli esimene riik, kelle eeskuju järgisime, kui hakkasime looma Ukraina digiministeeriumit. Eesti visioon digisiirdest ja kõrgelt arenenud digiühiskond inspireerisid ka meid looma avalikke digiteenuseid, mis on kodanikele kättesaadavad üksnes mõne hiireklõpsuga. Valmistab rõõmu, et Eesti näeb suurt väärtust Ukraina riiklikul digiäpil, kus kõik olulised teenused on ligipääsetavad otse nutitelefonist,“ ütles Ukraina asepeaminister ja digisiirde minister Mõhhailo Fedorov.

Koostöökokkuleppe ühe osana kavatsevad Eesti ja Ukraina süvendada koostööd kasutajakeskse ning mobiilipõhise digiriigi arendamisel. Koostöös Riigi Infosüsteemi Ameti ja Ukraina Diia agentuuri vahel piloteeritakse Eestis riiklikku mobiilirakendust, mis baseerub Ukraina Diia rakendusel.

Digiarengu asekantsler Luukas Kristjan Ilves rõhutas, et Ukraina digiriigi võimekus on viimastel aastatel hüppeliselt kasvanud. „Viimasel viiel aastal on Ukraina paljuski Eesti eeskujul ehitanud võimsa digiriigi. Andmevahetuseks kasutatakse Cybernetica arendatud Trembitat, mis on väga sarnane meie X-teele. Samuti on Ukraina oma digiidentiteedi ja paljude valdkondlike teenuste loomisel lähtunud meie kogemusest. Ometi tasub meil mõnes kohas võtta eeskuju hoopis Ukrainast, kelle uued teenused on kasutajasõbralikud ja mobiilipõhised. Ühtlasi on ukrainlased väga agiilsed, sest sõja kontekstis õnnestus neil päevade ja nädalatega luua täiesti uusi e-teenuseid,“ ütles Ilves.

Eesti peab oluliseks, et digiriigi kogemuste ja ka koodi jagamine pole ühesuunaline tegevus. „Eesti panustab vabavaraliste digilahenduste arengusse mõttega, et saame niimoodi oma digiriiki efektiivsemalt pidada. Seetõttu lõime Soomega X-tee ühisarenduseks NIIS-i ja panustame GovStack-i initsiatiivi,“ tutvustas Ilves.

Eesti ja Ukraina koostöö küberturvalisuses on vastastikku kasulik. Sõja algusest on Eesti ametkonnad igapäevaselt toetanud Ukraina asutuste operatiivvõimekusi, aidates neil tõrjuda Venemaa poolt korraldatud küberründeid ja vähendada nende mõju. Samuti on Eesti panustanud Ukraina digiriigi toimepidevusse, kuivõrd Ukraina on viinud paljud teenused pilveplatvormidele või riigist välja. Ilvese sõnul on sellest koostööst kasu ka Eestile. „Aidates tõrjuda Ukraina vastu suunatud ründeid suurendame ka enda küberrünnakute kaitsmise võimekust. Õpime ka sellest, kuidas on Ukraina taganud nii oma sidevõrkude kui ka e-teenuste katkematu toimimise sõja tingimustes,“ ütles Ilves.

Ukraina ja Eesti kavatsevad süvendada koostööd ka rahvusvahelisel areenil. Eesti kutsel on Ukraina liitunud Tallinnas paikneva NATO küberkaitse keskusega, samuti on Eesti kutsumas Ukrainat osalema erinevates rahvusvahelistes projektides. „Olen veendunud, et sõja lõppedes jätkub Ukraina digiühiskonna positiivne trajektoor. Partnerlus Ukrainaga teeb meid mõlemaid tugevamaks ja panustab laiemalt Lääne ühiskondade julgeolekusse ning digiarengusse,“ sõnas Ilves.

Head Uudised GoodNews