1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Eesti Rahva Muuseum jagab laulu- ja tantsupeol rahvarõivateemalisi näpunäiteid
Eesti Rahva Muuseum jagab laulu- ja tantsupeol rahvarõivateemalisi näpunäiteid

Eesti Rahva Muuseum jagab laulu- ja tantsupeol rahvarõivateemalisi näpunäiteid

Juba 1928. aastal soovitas Ants Laikmaa rahvarõivaste puhul nõu saamiseks pöörduda muuseumide, eelkõige Tartus asuva Eesti Rahva Muuseumi poole, et „oma soove rahvariidesse panemisel kontrollida ja saada näpunäiteid, missugused kuski kunagi rahvariided olid ja kuidas neid kanti“ (Päevaleht 26.06.1928). Saabuval noorte laulu- ja tantsupeol on ERM taas nõu andmas ning rahvarõivaste parandamisel abi pakkumas.

ERMi telki oodatakse kõiki pidulisi nii laulu- kui ka tantsupeol: siit saab abi rahvarõivaste kiirel parandamisel, samuti aidatakse näiteks vöö sidumisel või sõle kinnitamisel. Kohal on meie parimad rahvarõivaspetsialistid ERMi rahvakultuuri koolitus- ja teabekeskusest, kes korraldavad igapäevaselt rahvarõivaste valmistajate kooli ja nõustavad huvilisi rahvarõivaste sobitamisel ERMi kogude põhjal.

“Rahvarõivad, olgu nad päranduseks saadud või ise valmis tehtud, on sõnumikandjad ja kokkukuuluvustunde loojad,” sõnab ERMi kuraator Reet Piiri. “Huvi rahvarõivaste vastu püsib jätkuvalt suur ning julgustame kõiki oma küsimustega ERMi poole pöörduma, sel nädalalõpul ka laulu- ja tantsupeol,” lisas ta.

Eesti Vabariigi iseseisvumise järel, aga eriti oma riigi 10. aastapäeva ja tähtpäevale pühendatud 1928. aasta üldlaulupeo eel kasvas huvi rahvarõivaste kandmise vastu. ERMi direktor Ilmari Manninen oli juba mõned aastad varem osundanud rahvarõivastele kui välisele märgile, mis kandjad ühiseks pereks liidab. Nii oleme jõudnud tänapäeva, kus pea kõik tantsumurul või laulukaare all esinejad rahvarõivaid kannavad. ERMi kogudes leidub 45 000–50 000 rahvarõiva osa ja rõivastusega seotud eset – see on 30–35% muuseumi esemekogudest ja 5% kõigist ERMi museaalidest. Rahvarõivaid tuntakse ERMis põhjalikult ja muidugi jagatakse neid teadmisi hea meelega.

Laulupeol on Eesti Rahva Muuseumi telki lisaks rahvarõiva-abi vajajatele oodatud ka teised peolised ja pealtvaatajad. ERMi ajutises pesas toimuvad nii puutöö, riidest nuku, helmeste, rätiku joonistamise ja paelte punumise õpitoad. Mälestuseks saab teha foto ERMi laulu- ja tantsupeo fotoseina juures ning joonistada ennast pikka rongkäiku.

  • ERMi telgi leiab tantsupeol tuletorni juurest ning laulupeol laulukaare tagant (tuletorni-poolselt küljelt).
  • ERM ootab kõiki suure peo peaosalisi Tartusse külla: noorte laulu- ja tantsupeo esineja käepaelaga on sissepääs ERMi näitustele juulikuu lõpuni prii.
Head Uudised GoodNews