Kuues Maal elamise päev tõestab, et elu maal on võimalik ja täisväärtuslik
21. septembril avavad 19 maavalda oma uksed, et kuuendat korda toimuval Maal elamise päeval Eesti inimesi innustada maaelule mõtlema ja näidata, mida maal elamine endast tegelikult hõlmab.
Ürituse raames avavad tänavu 19 omavalitsust üle Eesti oma uksed, et tutvustada maaelu võimalusi ja hüvesid. Valida saab ligi kahesaja erineva külastuskoha seast ning endale kodulehe kaardirakenduses kokku panna täpselt enesele meeldivaim teekond maal. Maavallad näitavad oma elukeskkonda, tutvustavad avalikke teenuseid, kogukondi, ettevõtteid ning oma tegemisi näitavad maal juba põlvkondi elavad või sinna hiljuti kolinud pered. Päeva eesmärk on tutvustada elu võimalikkust ja rikkust maapiirkondades. Samuti julgustada inimesi looma kodu maale, olemaks iseenda tööandjad ning suunama oma tugevused ja tegevused just maapiirkondadesse, kasvatades seeläbi täisväärtuslikke kogukondi.
Päeva eesmärk on tutvustada elu võimalikkust ja rikkust maapiirkondades. Samuti julgustada inimesi looma kodu maale, olemaks iseenda tööandjad ning suunama oma tugevused ja tegevused just maapiirkondadesse, kasvatades seeläbi täisväärtuslikke kogukondi.
Regionaal- ja põllumajandusminister Piret Hartman sõnab, et ministeeriumis töötatakse iga päev selle nimel, et inimestel oleks kõikjal Eestis hea elada. “Maal elamise päev annab kinnitust, et ka elu maal on võimalik. Unistada tuleb suurelt ja minu ideaalis elab peagi maapiirkondades vähemalt pool Eesti elanikest!” avaldab minister.
“Vaatamata sellele, et maal elamisest luuakse ikka veel pilti, kui hääbuvast nähtusest, on hulgaliselt neid, kes vastupidiselt liinnastusme trendile siirduvad hoopis maale ja ehitavad seal ülesse oma kodu ja ka tööalase karjääri,” kirjeldab Maal elamise päeva peakorraldaja Krista Pegolainen-Saar. Ta lisab, et tänavu saab juba öelda, et Maal elamise päeva mõju on mõõdetav.
Vaatamata sellele, et maal elamisest luuakse ikka veel pilti, kui hääbuvast nähtusest, on hulgaliselt neid, kes vastupidiselt liinnastusme trendile siirduvad hoopis maale ja ehitavad seal ülesse oma kodu ja ka tööalase karjääri.
Sama meelt on ka Rakvere vallavanem Maido Nõlvak. “Ükski asi ei sünni üleöö. Oleme järjepidevalt Maal elamise päeval osalenud ja strateegiliselt tegutsenud selle nimel, et meie valla kõikides piirkondades oleks hea elada. Oleme oma valda tutvustanud ning nüüd saame rõõmu tunda, et meil on uusi peresid ja ka need, kes siin jätkuvalt elavad, on tegusad ja eeskujulikud kogukonna liikmed,” tunneb vallavanem uhkust. Rakvere vallas tehti uusarendus, tänu millele kolis maale seitse uut perekonda. “Sellele projektile on olnud suur rõõm vallaga kaasa aidata ning tervitada meie piirkonda nii palju uusi peresid,” rõõmustab Nõlvak.
Oleme järjepidevalt Maal elamise päeval osalenud ja strateegiliselt tegutsenud selle nimel, et meie valla kõikides piirkondades oleks hea elada.
Samuti on inimeste maapiirkonda kolimisel abiks Maaelu Edendamise Sihtasutuse eluaseme kaaslaen. Pea kolme aasta jooksul on MES-i kaaslaenu abil maapiirkonda kodu saanud rajada juba 224 peret.
Tänavu küpsetatakse päev enne Maal elamise päeva maale elama kolinud peredele kingituseks leivapätsid, mille vallajuhid oma koduvaldadesse peredele viivad ja üle annavad. 21. septembril annavad minister Piret Hartman, vallavanem Maido Nõlvak ja Maal elamise päeva korraldajad üle värsked leivapätsid just Rakvere valda kolinud seitsmele uuele perele.
“Maal elamise päeval osalemine annab võimaluse suhelda kohalike kogukondade juhtidega ja tutvuda maaelu igapäevaeluga. Samuti on võimalik seada sammud kohtadesse, kuhu muidu ei satu, näiteks erinevad suured ettevõtted avavad oma uksed just Maal elamise päeva raames. Samuti tutvustatakse paljudes valdades võimalusi töötamiseks ja elukoha leidmiseks,” ütleb peakorraldaja Krista Pegolainen-Saar ja lisab, et kõige olulisem on Maal elamise päeval omavahel tutvuda ning kuulda lugusid inimestelt, kes on hiljuti kolinud linnast maale ja leidnud seal oma koha. “Need lood on hindamatu väärtusega kogemustepagas täis tarkust ja nippe, et saada see viimane vajalik tõuge maaelu alustamiseks.”
Maal elamise päeval osalemine annab võimaluse suhelda kohalike kogukondade juhtidega ja tutvuda maaelu igapäevaeluga.
Maal elamise päev on ideaalne võimalus veeta päev maal koos pere ja sõpradega, avastada uusi võimalusi ja leida inspiratsiooni maaeluks. Lisainfot osalevate omavalitsuste ja päevakava kohta leiate SIIT.
Tulge ja kogege maal elamise võlusid ning võimalusi – kohtume 21. septembril Maal elamise päeval!
Maal elamise päeva korraldavad üheskoos Eestimaa Talupidajate Keskliit, Eesti Linnade ja Valdade Liit, Eesti Külaliikumine Kodukant, Eesti Leader Liit, Maaelu Teadmuskeskus, Maaelu Edendamise Sihtasutus, Rakvere vald, Põllumajandus- ja kaubanduskoda, MTÜ Partnerlus, Põllumajandus ja Regionaalministeerium, OÜ Navicup.