Avaleht Tunnustus Aasta betoonehitis on Eesti Kunstiakadeemia
Aasta betoonehitis on Eesti Kunstiakadeemia

Aasta betoonehitis on Eesti Kunstiakadeemia

Eesti Betooniühing kuulutas tänasel betoonipäeval välja konkursi „Aasta betoonehitis 2018” võitjad.

Aasta betoonehitis: Eesti Kunstiakadeemia

Konkursi peaauhind, arhitektuur:  Kuu Arhitektid (Joel Kopli, Koit Ojaliiv, Juhan Rohtla, Eik Hermann)

Tellija auhind: Eesti Kunstiakadeemia

Konstruktori auhind: Inseneribüroo Printsiip (Tõnu Peipman, Piret Lindma, Andres Sokk, Tom Arula)

Sisearhitektuuri auhind: Pink (Tarmo Piirmets, Raul Tiitus)

Ehituse peatöövõtja: Astlanda Ehitus

Betoonitööde auhind: Maru Betoonitööd

Betooni auhind: Betoonimeister

Betoontoodete auhind: Framm, Paneelivabrik

Raketiste auhind: Peri, Ramirent Baltic

Žürii kommentaar: „Uue betoonhoone ja vanade betoonhoonete arhitektuurselt sobivalt seotud funktsionaalne liitumine. Hoones on esindatud sõjaeelse Eesti aegsed betoonkonstruktsioonid, nõukogudeaegsed tööstushoone ja administratiivhoone monteeritavad raudbetoonkarkassid ning tänapäevane uusehituse osa. Betoonpinnad on jäetud võimalikult suures ulatuses vaadeldavateks ilma katva viimistluseta.”

Žürii esimees Aadu Kana: „1920. aastate Eesti tööstusarhitektuuri parimaid näiteid ja eri ajastute ruumisegadus on koondatud väärikaks, kuid nooruslikuks tervikuks. Hea näide betoonist kui ajale vastupidavast ehitusmaterjalist.”

Eriauhind idee ja teostuse eest: Pöörise arhitektoon

Tellija: TTP

Arhitektuur ja konstruktsioon: Nord Projekt (Raiko Reinson ja Veiko Zovo)

Ehitaja: PR Betoon

Žürii kommentaar: „Uuele elamukvartalile loodud keskne skulpturaalne vorm,  demonstreerimaks insenertehnilist võimekust anda betoonkehale soovitud kuju, mis mõjub ühtaegu saledalt ja kunstipäraselt. Arhitektooni õhuke ristlõige on saavutatud betooni ja armeeringu viimisega teostatavuse piirini, mis illustreerib põhjapanevaid teadmisi betooni kui materjali kohta.”

Žürii esimees Aadu Kana: „Väärikalt teostatud kolmemõõtmeline keeruline inseneritöö.”

Eriauhind arhitektuuri eest: arhitekt Martin Aunin, Roseni 9/11 hotell-korterelamu-büroohoone (betooni innovatiivse kasutamise ja eksponeerimise eest)

Žürii kommentaar: „Hoone fassaadil ja ka interjööris domineerib puhasvalupinnaga punane betoon. Punast betooni on kasutatud erinevalt – peensaetud laudiseraketises monoliitbetoonvaluna, keeruliste ažuursete või sügavamustriliste fassaadi- ja rõdupiirdeelementidena ning suureformaadiliste sillutisplaatidena ümber maja. Punasest betoonist monteeritavad seinaelemendid on nii väliskoore-elemendid kui ka kolmekihilised sandwich-elemendid. Läänefassaadil on punasest betoonist lodžadesüsteem. Poolkaarekujuline hotelli peatrepp fuajees on puhasvalupinnaga punasest betoonist.“

Žürii esimees Aadu Kana: „Tahtsime esile tõsta just arhitekt Martin Aunini suurt pühendumust erinevate betoonivõimaluste kasutusele võtmisel ja kvaliteetsel eksponeerimisel.”

Ajakirja Ehitaja eriauhinna sai Maarjamäe kommunismiohvrite memoriaali ehitaja Haart Ehitus.

Eesti Ehitusinseneride Liidu eriauhinna sai Haabersti ristmiku rajatiste projekteerija Järelpinge Inseneribüroo (Aivar-Oskar Saar, Sven Naadel, Martin Meisalu, Priit Pärn).

Konkurss toimus 19. korda. Konkursile laekus 23 tööd.

Žüriisse kuulusid: Eesti Arhitektide Liidust – Peeter Pere, Eesti Betooniühingust – Kalev Ramjalg, Eesti Ehitusettevõtjate Liidust – Indrek Peterson, Eesti Ehitusinseneride Liidust – Indrek Laul, Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liidust – Andres Saar, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidust – Enno Rebane ja Aadu Kana, samuti ehitusajakirjanike esindajad Eva Kiisler (Äripäeva ehitusväljaannete peatoimetaja), Liivi Tamm ajakirjast EhitusEST ja Soome arhitekt Maritta Koivisto ajakirjast Betoni.

Eesti Betooniühingusse kuulub 65 ettevõtet, organisatsiooni ja eraisikut. Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liitu kuulub 63 ettevõtet.