
Aasta esimesed Tallinna muusikasündmuste toetused jagati välja
Tallinn, mis kannab UNESCO muusikalinna tiitlit, avas sellega seoses eraldi taotlusvoorud linnas toimuvate muusikasündmuste toetamiseks ja eraldas aasta esimesest muusikaprojektide toetusvoorust 11 projektile 53 584 eurot.
Abilinnapea Kaarel Oja märkis, et muusikaprojektide taotlusvooru eesmärk on ennekõike toetada elava muusika sündmusi nii kontsertide, kontserdisarjade kui festivalide näol ja seda võimalikult erinevates žanrites. „Muusikalinna tiitel on Tallinnale märgiline ning annab meile ühekorraga võimaluse ja kohustuse muusikavaldkonnale erilist tähelepanu pöörata. Ühelt poolt on oluline koostöö ja toetus muusikaprofessionaalidele, kuid teisalt on eesmärk, et muusikasündmused jõuaksid võimalikult suure publikuni ja pakuksid elamusi väga erinevatele muusikasõpradele. Tallinn on piisavalt suur, et siin oleks ruumi kõigele ja seda väga heal tasemel,“ rääkis Oja.
Toetatud projektid:
Tallinna Noorteklubi Kodulinn projekt Helisev Linnamüür – 3. septembril Viru Väravast piki linnamüüri ja torne kuni Hellemani tornini kulgev 12-tunnine muusikaline, sõnaline ja koreograafiline üritus, kus osalevad teejuhtidena Tallinna 21. Kooli õpilased, EKA tudengid kultuuriloolise tutvustusega linnamüürilõigust, TTÜ koreograafiatudengid improvisatsioonidega, Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli, MUBA ja professionaalsete muusikute osavõtul.
EELK Tallinna Jaani Koguduse lõunakontserdid – Jaani kirikus juba üle 50 aasta igal kolmapäeval algusega kell 13.30 toimuvad kõigile linlastele mõeldud tasuta lõunakontserdid koos vaimuliku mõtisklusega, mida on keskmiselt 300-400 inimest. Muusikalise taseme eest vastutavad koguduse organistid, kes kutsuvad esinema Eesti tippmuusikuid. Kokku toimub 2022. aastal 52 kontserti.
Tallinna XVII rahvusvahelise kitarrifestival – 11.-18. juunil 2022 toimuv Tallinna kitarrifestival on 16 aastaga muutunud oodatud kultuurisündmuseks Eestis. Festival toob Eesti publiku ette kitarrimuusikat maailma eri kultuuridest parimate artistide esituses, loob esinemisvõimalusi Eesti muusikutele ja Eesti heliloojatele oma loomingu tutvustamiseks ning rahvusvaheliseks levikuks.
XII Rahvusvaheline Tallinna Puhkpillifestival – festival toimus esmakordselt 2011. aastal, mil Tallinn oli Euroopa kultuuripealinn. Koostöös Tallinna linnaga korraldatav festival on aasta-aastalt arenenud ning kaasanud lisaks Eesti tunnustatud õpetajatele, solistidele ja noortele puhkpilliõpilastele ka välismaa tippsoliste ja õppejõude. Festivali eesmärk on anda noorteorkestritele, puhkpilliansamblitele ja solistidele esinemisvõimalusi ning rikastada Tallinna kontserdielu.
III Koolinoorte Klassikalise Muusika Festival Kratt – ainulaadne muusikahariduslik projekt, mis koondab orkestritöö, kammeransamblite konkursi ja õpitoad, tuues 3. korda Tallinna kesklinna kokku 10-22-aastased klassikalise muusika harrastajad ja huvilised. Eesmärk on väärtustada laste ja noorte huvi kultuuri, eriti klassikalise muusika vastu ja innustada koosmusitseerimist, tutvustades praktikutega pillimängu ja selle võimalusi, klassikalise muusika tausta, teatrit ja kultuurikorraldust avatud õpitubades ja kontsertidel linnaelanikele.
II Tallinna Keelpillifestival – 2021. aasta juunis esmakordselt toimunud Tallinna Keelpillifestival pälvis laialdast tähelepanu ning kinnitas kanda uue olulise kultuurisündmusena Tallinnas. Projekti raames toimuvad lisaks kontsertprogrammile Jaani kirikus, Mustpeade majas, Nõmme ja Lindakivi kultuurikeskustes ka virtuaalkoolitused keelpilliõpilastele ja -õppejõududele ja virtuaalkonverents maailmakuulsa viiuldaja Igor Bezrodni pärandist Tallinnas.
Corelli Music’u Kirikupühad Maarjamaal – Corelli Music jätkab 2022. aasta aprillis Ülestõusmispüha muusikaga 2006. aastal alanud kontserdisarja „Kirikupühad Maarjamaal“. Sari on lisatud Tallinna programmi, et väärtustada ja tutvustada läbi muusika Tallinna unikaalse vanalinna arhitektuuripärandit. 18. aprillil tuleb Tallinna Jaani kirikus ettekandele Händeli suurteos „Messias“. Kuigi seda mängitakse tihti ka jõulude ajal, on teose peamine sisuline sõnum siiski kirikuaasta suurim rõõmupüha Kristuse ülestõusmisest.
Kammerooper “Söövitab.Tuhk” – Maarja Kangro romaani „Klaaslaps“ ainetel loodud muusikateatrilavastus etendub 22., 23., 24. ja 26. aprill 2022 Theatrumis. Libreto autor ja lavastaja on Liis Kolle, helilooja Tatjana Kozlova-Johannes. Teos on katse tuua lavale inimese sisemaailm, kus on toimunud tema jaoks kosmiliste mõõtmetega katastroof.
Eesti Interpreetide Liidu sarja “I nagu interpreet” kontserdid – Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis toimuvatel kontsertidel astuvad üles eesti tippinterpreedid, esitades maailmas hinnatud heliloojate ning eesti heliloojate loomingut.
Tuja (Tudengijazz) 2022 Tallinna üritused – Eesti Jazzliidu 40. korda toimuva rahvusvaheline rütmimuuusikafestival Tudengijazz on Euroopas ainulaadse fookusega festival, mis on mõeldud jazzmuusikutest tudengitele. Tänavuse juubelifestivali programmi kuuluvad nii üle-Eestiline kontsertprogramm, noortele muusikutele pühendatud seminaripäev ja mentorlusprogramm, pop-up näitus “Tuja 40” festivali posteritest läbi nelja kümnendi, ava- ning lõpuüritused. Kontsertprogrammis on kokku 5 showcase-formaadiga kontsertõhtut, kus igal õhtul esineb 3-4 erinevat muusikalist koosseisu. Tallinn on aastaid olnud nädalase festivali sõlmpunktiks.
Sveta Baari ürituste kava veebruar-mai 2022 – Sveta Baar on läbi aastate olnud kultuurijanuliste kogukondade hinnatuim kohtumispaik ja alternatiivkultuuri keskus Tallinnas, kus lisaks kontsertidele viiakse läbi töötubasid, aruteluringe, teatrietendusi ja DJ-õhtuid. Toetatakse Sveta Baari live-muusika kontserte veebruar-mai 2022 programmi raames, kuhu kaasatakse nimekaid rahvusvahelisi artiste, sh Author & Punisher (USA), Celeste (Prantsusmaa), Selofan (Kreeka) ja Soviet Soviet (Itaalia).
Kokku laekus aasta esimesele muusikaürituste taotlusvoorule 25 taotlust kogusummale 169 270 eurot.
Järgmine kultuurivaldkonna mittetulundustegevuse toetuse muusikaprojektide taotluste esitamise tähtaeg tegevusteks, mis toimuvad alates 10. aprillist 2022, on 10. märts 2022.
Projektitoetuse taotluse esitamise järgmised tähtajad avalikustatakse vähemalt 28 kalendripäeva enne taotluse esitamise lõpptähtaega. Mittetulundustegevuse toetuse andmise korra ja toetuse määramise lisatingimustega saab tutvuda Tallinna kodulehel.
Taotlus ning hilisem tegevus- ja kuluaruanne esitatakse iseteeninduskeskkonna kaudu.