Avaleht Tunnustus AASTA KÜLA I 15 maakonda on välja valinud oma tegusaimad külad
AASTA KÜLA I 15 maakonda on välja valinud oma tegusaimad külad

AASTA KÜLA I 15 maakonda on välja valinud oma tegusaimad külad

Eesti 15 maakonda on välja valinud oma tegusaimad külad ja edastanud need Eesti Külaliikumisele Kodukant, kelle eestvedamisel selgub jaanipäevaks aasta küla.

„Selle aasta eripäraks võib pidada seda, et maakonnad on konkursile esitanud terveid külade piirkondi,“ tõi esimese tutvuse järel välja Eesti Külaliikumise Kodukant juhatuse liige Krista Habakukk. „Kui varem olid kandidaatideks põhiliselt üksikkülad või alevikud, siis tänavu on pea pooltest maakondadest esitatud mitu naaberküla, kus ühiselt oma asja aetakse ja külaelu korraldatakse.“

„Aasta küla valimine ja selle kaudu eheda maaelu pildile toomine on Eesti Külaliikumise Kodukant kiiduväärt ettevõtmine. Hea on iga algatus, mis lisab värvi maaelule ja rikastab seeläbi elu kogu Eestis,“ ütles maaeluminister Urmas Kruuse.

Konkursile saabunud külade seast pisim aasta küla kandidaat on 21 elanikuga Soolu küla Läänemaalt. Suurim on Ida-Virumaalt esitatud Avinurme piirkond üheksa küla ja 459 elanikuga. Kandideerivad veel Hargla kandi külad Valgamaalt, Kabli küla Pärnumaalt, Muda, Ulja, Harju ja Valgu külad Hiiumaalt, Kirepi küla Tartumaalt, Nasva alevik Saaremaalt, Adila ja Pihali külad Raplamaalt, Uhtna küla Lääne-Virumaalt, Metsküla Viljandimaalt, Viskla küla Harjumaalt, Kauksi ja Kuru külad Ida-Virumaalt, Käru alevik Järvamaalt, Leevaku kandi külad Põlvamaalt ja Luhamaa nulga külad Võru maakonnast.

Kõiki külasid hindab kohapeal 10-liikmeline žürii, mida juhib traditsiooniliselt riigikogu esimees. Rahvas saab oma lemmikkülale toetust avaldada kevadel selleks puhuks avatavas veebikeskkonnas.

Aasta küla kandidaatidega on võimalik tutvuma tulla ka 10.–12. juunini Tartus toimuval maamessil, kus avatakse esmakordselt maakogukondade ala.

Kodukant korraldab aasta küla valimist üheksandat korda. Valimine toimub üle aasta. Iga maakond esitab kandidaadiks ühe küla, aleviku või külade piirkonna. 2019. aastal sai aasta külaks Võru maakonnas Setomaal asuv Lüübnitsa.