Avaleht Eesti elu Ahhaa ootab seni suurimale Robolahingule!
Ahhaa ootab seni suurimale Robolahingule!

Ahhaa ootab seni suurimale Robolahingule!

Laupäeval, 20. aprillil kutsub teaduskeskus Ahhaa kõiki huvilisi jälgima iseehitatud lahingurobotite mõõduvõtmist ehk Robolahingut, kuhu on oodata senisest rohkem nii võistlevaid roboteid kui ka publikut.

Robolahingu korraldaja Anna-Liisa Ingver rääkis, et kolmandat korda aset leidval sündmusel astub võitlustulle lausa 23 robotit, mille eesmärk on üksteist erilisel purunemiskindlal areenil kahjutuks teha. “Seekordne Robolahing on igas mõttes suurim: lisaks rekordilisele võistlejate arvule on suuremaks paisunud võitlusareen, samuti mahutab selle aasta toimumispaik Tartu Kammivabrikus ligi kaks korda rohkem pealtvaatajaid kui varasemalt.”

Ise ehitatud ja puldiga juhitavad robotid asuvad mõõtu võtma kahes kaalukategoorias: kuni 29,9 kg ja 30-55 kg. “Tihti arvatakse, et kergklassi roboti meisterdamine on lihtsam, aga nii mõnigi huviline on ehitamise käigus pidanud tõdema, et robot kipub siiski raskemasse kaaluklassi kalduma,” lisas Ingver. Ta sõnas, et ehitamisel on lubatud kasutada pea igasuguseid materjale, küll aga on kindlad kriteeriumid seotud robotiehituse tehnilistele nõuetele.

Ta kummutas ka kartusi, nagu sobiks lahinguroboti ehitamine vaid professionaalidele. “Suurem osa Robolahingu masinatest on ehitatud pigem entusiastide ja niisama huviliste poolt. Korraldajana näen selles võistluses pigem head võimalus koos pere, sõprade või kolleegidega midagi toredat teha, omandades selle käigus kasulikke mehhaanika- ja robootikaoskuseid ning arendades oma loovust.” Ta lisas, et üks osalev võistkond ehitab oma roboti näiteks Youtube’i videote põhjal ja mitmete tiimide jaoks on osalemine eelkõige põnev ajaviide koos sõpradega.

Osalema on oodata nii vanu lemmikuid kui ka täiesti uusi huvilisi. Ingver ütles, et üks Robolahingu põnevamaid aspekte on asjaolu, et võitjat on pea võimatu ette ennustada. “Ka kõige kindlamal favoriidil võib otsustaval hetkel aku tühjaks saada või relv töötamise lõpetada. Robolahing ei ole üksnes kolm tundi kestev masinamadin, vaid selles on suur osa strateegial ja nutikusel.”