Avaleht Kultuur Ainulaadsed lukud lõksuvad ERM-is veel nädala
Ainulaadsed lukud lõksuvad ERM-is veel nädala

Ainulaadsed lukud lõksuvad ERM-is veel nädala

Näitus “LuKKsus” tutvustab puidust ukselukke, pakub omajagu peamurdmist ja testib osavust. Kodalukke saab ERM-is lõksutada kuni 26. jaanuarini.

„Kodalukud on kasutusel olnud sajandeid ja mõnel pool uste ees senini. Vähe on aga neid, kes tänapäeval nendest midagi teavad. Kaasaja inimene ei oska ettegi kujutada, et ukselukk võib olla ka puust ja seejuures oma eesmärki suurepäraselt täita,“ rääkis näituse kuraator Heidi Solo ja kutsus kõiki, kes teavad midagi või kasutavad praegugi veel kodalukku, endaga ühendust võtma aadressil Heidi@magicdesign.ee.

Näitusel Eesti Rahva Muuseumi osalussaalis on üle 40 kodaluku. Igaüks neist on unikaalne, sest talumehed tegid oma ustele lukud ise. Varieeruvad materjalid ja mõõtmed, kuid tööpõhimõte on üks: raskusjõu toimel lukustusdetailide riivistamine. Näituse staar-eksponaat on Hiiumaalt pärit kahe võtmega kodalukk, mille avamiseks on tarvis kahte inimest. Kuigi päritolult eestimaine, rändas lukk 1918. aastal Lübeckisse, kust see nüüd spetsiaalselt näituse tarvis tagasi kodumaale toodi. Samuti leiab väljapanekust mitu mustlaslukku – vigurmänguasja, mille lahtimuukimine jääb külastajatele.

Järgmine näitus ERM-i osalussaalis on Tartu maratoni juubelinäitus, oma järge ootavad Muhu sukad. Avatud on ka uus näituseideede konkurss, lisa saab lugeda ERM-i kodulehelt.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga