Avaleht Eesti elu “Alguse trajektoor” võitis Kääriku kunstikonkursi
“Alguse trajektoor” võitis Kääriku kunstikonkursi

“Alguse trajektoor” võitis Kääriku kunstikonkursi

Sihtasutus Tehvandi Spordikeskus kuulutas 17.11.2022 välja kunstikonkursi, et leida sobivaim kunstiteose ideelahendus Kääriku Spordikeskuse arendustegevustega seotud aladele. 17.02.2023 kogunenud konkursi žürii leidis, et Kääriku Spordikeskust peaks hakkama ilmestama Arvi Andersoni ja Roman-Sten Tõnissoo (Omens OÜ) poolt esitatud kunstiteos nimega “Alguse trajektoor”.

Foto: SA Tehvandi Spordikeskus

Kunstikonkursi eesmärk oli leida sobivaim kunstiteose (kogumi) ideelahendus 2021. aastal ja 2022 aastal valminud Kääriku Spordikeskuse hotellihoone ning spordihoone ja Kääriku Spordikeskuse toitlustuse ja konverentsihoone aladele. Kunstikonkursi raames otsiti avalikku ruumi rikastavat taiest/taieseid, mis lähtuks spordikeskuse tegevustest ning keskuse kasutajate külastajate olemusest, keskuse (maastiku)arhitektuursetest lahendusest ja ümbritsevast keskkonnast.

Tähtaegselt esitati konkursile viis tööd kahelt erinevalt konkursil osalejalt, kõik tööd vastasid võistlusjuhendis toodud nõuetele ning said hinnatud žürii poolt. Žürii koosnes Kunsnike Liidu, Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu, SA Tehvandi Spordikeskuse ning Tartu Ülikooli esindajatest.

Foto: SA Tehvandi Spordikeskus

SA Tehvandi Spordikeskus juhatuse liige Kristjan Karis tänab konkursil osalejaid oma panuse eest ilmestamaks oma loominguga Kääriku Spordikeskust ning žüriid tehtud töö eest. “Võttes arvesse žüriipoolseid ettepanekuid, hakkame koostöös võidutöö esitajaga astuma edasisi samme, et juba septembrist saaksid meie keskuse külastajad teost nautida”, mainis juhatuse liige.

Oma kavandi kirjelduses on autorid maininud, et “Alguse trajektoor” koosneb viiest maastikul asetsevast painutatud metallist kaarest, mille vorm on inspireeritud iseäralikust Lõuna-Eesti kuppelmaastikust. Kaari võib vaadelda ka kui kaasaegse interpretatsiooni viiest omavahel põimunud olümpiarõngast kui kogu maailma sportlaste ausa ja sõbraliku võistlemise sümbolist. Teineteisega kõrvuti asetsevad kaared on tõlgendatavad mõttelise trajektoori või teekonnana, erinevate etappide ja katsetena, mis on liikumisele ja sportimisele nii sisuliselt kui vormiliselt väga omane. Üle mägede ja läbi orgude oma eesmärkide poole liikumine.

Žürii leidis, et skulptuuri ajatu, naiivsest pop-kunsti esteetikast inspireeritud vorm sobitub hästi Kääriku vanimate 60ndatest pärinevate muinsuskaitse aluste hoonetega, mille lähedusse teos telliti. Viis, kuidas teos integreerib valgustuse oma metallist vormi ning trajektoori kujund, millele autorid teose vormi mõttelise lähtepunktina viitasid, loovad nii vormilise kui sisulise paralleeli Käärikule juba varem tellitud Timo Tootsi skulptuuride seeriaga „Valgusstart“.