Home Poliitika Balti väliskomisjonide juhid tervitavad Soome ja Rootsi otsust NATOga ühineda
Balti väliskomisjonide juhid tervitavad Soome ja Rootsi otsust NATOga ühineda

Balti väliskomisjonide juhid tervitavad Soome ja Rootsi otsust NATOga ühineda

Balti riikide parlamentide väliskomisjonide juhid tegid täna ühisavalduse, kus väljendavad toetust Soome ja Rootsi otsusele ühineda NATOga ning kinnitavad parlamentide valmisolekut liitumisprotokollid kiiresti heaks kiita.

Väliskomisjonide juhtide sõnul on Soome ja Rootsi NATOga liitumine ülimalt tähtis tänaseks ähvardavalt ohtlikuks kujunenud Euroopa julgeolekuolukorras. „Seepärast kinnitame, et Eesti, Läti ja Leedu on valmis tegema senisest veelgi tihedamat koostööd, et tugevdada Soome ja Rootsi kaitsevõimet ning pakkuda läbi selle koostöö suuremat julgeolekut kogu Läänemere piirkonnas,“ ütlevad nad.

Komisjonide esimehed kinnitavad, et iga riigi suveräänne õigus on teha otsuseid rahvusvaheliste organisatsioonidega liitumiseks, ning mõistavad hukka Venemaa ähvardused eesmärgiga selliseid samme takistada. „Meie parlamendid on valmis esimeste seas heaks kiitma Soome ja Rootsi liitumisprotokollid kohe, kui need on Põhja-Atlandi Nõukogu poolt heaks kiidetud,“ kinnitavad nad ning kutsuvad NATO liikmesriikide parlamente tagama Põhja-Atlandi lepingu Soome ja Rootsi liitumisprotokollide sujuva ratifitseerimise.

Ühisavaldusele kirjutasid alla Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson, Läti parlamendi väliskomisjoni esimees Rihards Kols ja Leedu parlamendi väliskomisjoni juht Laima Andrikienė.