Avaleht Loodus Botaanikaaed kutsub laupäeval marjapäevale
Botaanikaaed kutsub laupäeval marjapäevale

Botaanikaaed kutsub laupäeval marjapäevale

24. juulil toimub Tallinna botaanikaaias järjekordne marjapäev, kus saab kuulata eksperte, hinnata eri sortide marju ja soetada istikuid.

Iga aasta toob ka marjakasvatusse uusi kogemusi. Nendest juttu tulebki. Vaatluse all on nii tuntud kui ka vähemlevinud marjataimede (maasikas, vaarikas, sõstar, karusmari, kuslapuu, toompihlakas, mustikas jt) kasvatamine koduaias. Paljunduses sortide eelistest ja puudustest, marjataimede istutamisest ja kasvuaegsest hooldamisest, kahjuritest ja nende tõrjest räägivad Polli aiandusuuringute keskuse teadur Liina Arus ja aiandusagronoom Väino Eskla.

Liina Arus on tegelenud vaarika- ja söödava kuslapuu sortidega üle 20 aasta. Viimastel aastatel on ta keskendunud eelkõige vähelevinud marjakultuuride (kuslapuu, toompihlakas, aroonia, ebaküdoonia, lodjapuu, must leeder ja karusmari) uurimisele ja propageerimisele Eesti koduaiapidajate ja kasvatajate hulgas. Hetkel on tema kollektsioonistandikus kasvamas marjakultuure kümnest liigist üle 60 erineva sordiga.

Väino Eskla on tegelenud sõstra- ja karusmarjasortide hobiviisilise katsetusega 1984. aastast. Kollektsioonis on tal ligi 90 sorti.