Collegium Musicale ja Jaak Sooäär üllitasid Kreegi muusikaga albumi
Värskelt ilmunud albumil „Kreek. Sacred Folk Tunes” saab Cyrillus Kreegi muusika kokku džässiga. Albumil kõlab Collegium Musicale esituses Kreegi kahe vihiku jagu vaimulike rahvaviiside seadeid, kooriteoste vahele ja peale kõlavad džässmuusiku Jaak Sooääre kitarriimprovisatsioonid, luues sellega uusi seoseid ja helimaailmu. Dirigent on Endrik Üksvärav.
„Cyrillus Kreegi kohta öeldakse, et tema loomingus kohtuvad spirituaalne kargus ja ilmalik elurõõm. See iseloomustab ka seda albumit, kus toimub erinevate stiilide kohtumine. Ühelt poolt puhas ja ehe koorimuusika, nii nagu Kreek seda kirjutas, teisalt teatud mõttes piiride kompamine improvisatsioonide kaudu elektrikitarril,” ütles dirigent Endrik Üksvärav.
„Piiride laiendamine ja erinevate žanrite ühendamine on Collegium Musicalel olnud teadlikult valitud suunaks. Soovime seeläbi ühendada erinevat muusikat kuulavat publikut. Oleme seda teinud läbi mitmete koostöövormide, sh Erki Pärnojaga, Maria Faustiga, Sander Mölderiga, nubluga, soome kultusbändiga Teflon Brothers,” rääkis Üksvärav. „Koostöö Jaak Sooäärega on olnud pikaajaline ja on väga hea meel, et osa sellest nüüd ka talletatud sai.”
Album on salvestatud Viimsi Püha Jakobi kirikus. Helirežii ja mastering Tanel Klesment. Produtsent Peeter Vähi. Bukleti koostas Hele-Mai Poobus. Annotatsioonid ja tõlked Pirjo Joonas. Fotod Kaupo Kikkas, Arne Maasik. Kujundas Mart Kivisild. Albumi väljaandja on Estonian Record Productions. Albumi salvestamist toetas Eesti Kultuurkapital.
Erilise kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest tuntud Collegium Musicale repertuaar ulatub renessansist tänapäeva, erilise tähelepanu all on Eesti heliloojate looming. Lisaks a cappella kooriteostele esitatakse suurvorme. Koori 12 tegevusaasta sisse on jäänud lisaks Eestis toimunud muusikasündmustele eriilmelised kontserdid ja festivalid Itaalias, Prantsusmaal,Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Maltal, Iisraelis, Liibanonis, Kreekas, Hollandis, Jaapanis, Kanadas ja Ameerika Ühendriikides. Kollektiividest on Collegium Musicale teinud koostööd Helsingi Barokkorkestri, Hamiltoni kammerorkestri, Raschèr Saxophone Quarteti, NFM Leopoldinum kammerorkestri, Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Tallinna Kammerorkestri, barokkansambli Barrocade jt. Koor annab aastas ligikaudu 40 kontserti, 2019. aastal külastas Collegium Musicale projekti “Unustatud rahvaste radadel” raames kõiki soome-ugri hõimurahvaste alasid, keda helilooja Veljo Tormis oma suurtsüklis on muusikaliselt kujutanud. 2023 kevadel tähistati Saksamaal Collegium Musicale kontserdiga Rudolf Tobiase 150. sünniaastapäeva.
Koori tegevust toetavad Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Go Hotel Schnelli ja Ida-Tallinna Keskhaigla.
Varasemalt on Collegium Musicale andnud välja viis albumit, sh selle aasta alguses Erkki-Sven Tüüri koorimuusikaalbum „Canticum Canticorum Caritatis” (Alpha Classics), mis pälvis tänavu mais Saksa plaadikriitikute auhinna -„Preis der deutchen Schallplattenkritik”.
Kitarrist ja helilooja Jaak Sooäär (s.1972 Tallinnas) on üks Eesti ja Baltikumi viimaste aastakümnete aktiivsemaid jazzmuusikuid.
Pärast Tartu Ülikooli ja Tallinna G.Otsa nim. Muusikakooli lõpetamist omandas ta esimese eestlasena jazzmuusika alase kõrghariduse Kopenhaageni Rütmimuusika Konservatooriumis (2001) ning pärast Eestisse tagasi kolimist alustas tööd Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, kus juhib jazzmuusika õppesuunda selle asutamisest peale (2004). Alates 2010. aastast töötab ta professori ametikohal. Samuti oli Jaak Sooäär Eesti Jazzliidu esimene juhatuse esimees (2004-2009) ning kuulub tänaseni liidu juhatusse.
Jaak Sooäär on nii kodu- kui välismaal aktiivse muusikuna tegutsenud alates 1989. aastast. Teiste hulgas on tema rahvusvahelisteks koostööpartneriteks olnud Tony Allen, Ray Anderson, Conny Bauer, Han Bennink, Raoul Björkenheim, Gavin Bryars, Will Calhoun, Kent Carter, Pierre Dørge, Daniel Erdmann, Vyatcheslav Gayvoronsky, Arkady Gotesman, Mikko Innanen, Anders Jormin, Markku Ounaskari, John Schröder, Louis Sclavis, Harri Sjöström, Vladimir Tarasov ja Petras Vyshniauskas, samuti on ta koos töötanud paljude eri põlvkondadest Eesti muusikutega. Jaak Sooääre rahvusvaheliste ansamblite hulka kuuluvad Sooäär/Yaralyan/Ounaskari, Kruglov-Sooäär Quartet, Han Bennink/Jaak Sooäär, The Dynamite Vikings, Erdmann/Sooäär Dessert Time, Heavy Beauty ja Almost Zebra.
- Jaak Sooäär on ansambli Eesti keeled koosseisus võitnud Eesti Muusikaauhinna 2003. ja 2005. aastal etno/folkartisti ja 2013. aastal kvarteti Mustonen/Sooäär/Remmel/Ruben koosseisus jazzartisti kategoorias. 2007. aastal pälvis Sooäär esimese Eesti jazzi aastaauhinna ning 2007. ja 2018. aastal Kultuurkapitali aastapreemia. 2021. aasta veebruaris pälvis Sooäär riikliku kultuuri aastapreemia.
- Jaak Sooäär on salvestanud üle 50 albumi ja tema 2004. aastal asutatud plaadimärgi AVA Muusika alt on tänaseks ilmunud üle 20 albumi.