Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna teadustööd pälvisid kõrget tunnustust
Muinsuskaitseameti 20. juubeligaalal Tallinna Lauluväljakul 30. oktoobril premeeriti hulganisti Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna teadustöid ja -projekte. Tunnustati 2012/13 aasta parimaid koostööpartnereid ning sealhulgas ka tublimaid teadustööde nominente.
Muinsuskaitseameti poolt korraldatud üliõpilaste teadustööde konkursil sai Eesti Kunstiakadeemia bakalaureuseõppe tudengitest auhinna Anna Liisa Sikk oma tööga “Keskaegsete tellisehitiste restaureerimine Eestis”.
Erinevate kõrgkoolide magistriõppe tudengitele jagatud kuuest preemiast nopiti aga tervelt kolm: Kärt Pauklini töö “Suuremõõtmeliste paberalusel kunstiteoste konserveerimine Andrus Kasemaa segatehnikas triptühhoni “Visiidid” näitel” ; Elle Lepiku “Väike muinsusjutt: Pärandiõpe üldhariduskoolis kunsti tundide kaudu” ning Johanna Lampi “Olev Prints ja Tartu Jaani kiriku kadunud värvid. Keskaegse ehitusplastika polükroomiast”.
Muinsuskaitseameti 20. juubeli puhul jagatud auhindadel olid Muinsuskaitse ja konserveerimise osakonnaga seotud suuremad projektid nominentideks mitmes erinevas kategoorias, millest kaks võitsid ka peapreemiad.
Leiti, et Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna juhendajad ja üliõpilased on teinud tänuväärse töö Eesti vanimate kirikute hulka kuuluvates Kadrina, Koeru, Mihkli ja Pöide kirikutes siseviimistluse uurimisel, kus uuringud on teostatud professionaalselt ja ülima põhjalikkusega ka dokumenteeritud.
Uuringute tulemused on avalikult kättesaadavad Eesti kirikute andmebaasis (kirikud.muinas.ee).
Aasta kunstimälestise tiitli saanud Johann Köleri freskotehnikas teostatud alatrimaali “Tulge minu juurde” restaureerimisel Tallinna Kaarli kirikus osaleti põhjalikes uurimis-, dokumenteerimis- ja konserveerimistöödes, tänu millele sai taastatud Eesti üks tuntumaid ning erilisemaid kunstiteoseid.
“Kuna aasta 2013 on Kultuuripärandi aasta ning ka Muinsuskaitseamet peab tänavu juubelit, siis oleme eriti rõõmsad, et meie osakonna rolli kultuuripärandi hoidmisel ja uurimisel nii teadusvallas kui praktilises konserveerimises on esile tõstetud, ” sõnas muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna õppejõud, maali konserveerimise stuudio juhataja Merike Kallas.