Avaleht Eesti elu Eesti Maanteemuuseum avas miljoninäituse “Masinate valitsemine”
Eesti Maanteemuuseum avas miljoninäituse “Masinate valitsemine”

Eesti Maanteemuuseum avas miljoninäituse “Masinate valitsemine”

Eile avati Põlvamaal Eesti Maanteemuuseumi uues masinahallis elamuslik püsiekspositsioon “Masinate valitsemine”. Uuel näitusel saab aimu, kuidas masinad meid valitsevad ja mil moel ohutult masinaid valitseda.

“Masinate valitsemine” on interaktiivne näitus autode mehaanikast ja liiklusfüüsikast, ohutust liiklemisest ja turvaliste teede ehitamisest.

1500-ruutmeetrisel näitusepinnal avatakse lood sellest, kuidas on saja aasta jooksul autod inimese elu mõjutanud, kuidas on muutunud kiirused ja mõisted kaugustest ning teekonna pikkustest.  Vanimad välja pandud sõidukid pärinevad 1920. aastatest.

„Eraldi pööratakse sellel näitusel tähelepanu Eesti tee-ehituse ja eriti tee-ehitusmasinate loole, on ju meie muuseumis Ida-Euroopa suurim tee-ehitusmasinate kogu,“ ütles Eesti Maanteemuuseumi juhataja Kadri Valner.

Näitus on oma ülesehituselt peresõbralik: tegevust jätkub nii lastele kui ka vanavanematele. Külastajad saavad ise käed külge panna ja proovida erinevaid liiklusteemalisi interaktiivseid lahendusi.  Näitus pakub silmi avardavat kogemust ka kogenud autojuhtidele. Põnevust pakub kõrvaliste tegevuste simulaator; testida saab reaktsioonikiirust ning panna end proovile liiklustestide lahendamisel reaalsetes liiklussituatsioonides.

Lähiajal saab uut masinahalli kasutada ka konverentsi- ja kultuurisündmuste alana.

Masinahall on valminud Maanteeameti ja EASi piirkonna konkurentsivõime tugevdamise meetme ühisrahastuse toel. Kogu projekti – halli ehitus kui ekspositsiooni maksumus on kokku ligi 2 miljonit eurot, projektitoetus sellest ca 1,7 miljonit eurot.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga