1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Eesti Pärimusmuusika Keskus viib Vabariigi Pillimehed üle-eestilisele tuurile
Eesti Pärimusmuusika Keskus viib Vabariigi Pillimehed üle-eestilisele tuurile

Eesti Pärimusmuusika Keskus viib Vabariigi Pillimehed üle-eestilisele tuurile

21. oktoobrist kuni 19. novembrini sõidavad kõikidesse Eesti maakondadesse kontserttuurile kaks Vabariigi Pillimeheks valitud muusikut – 2018 aastal ajaloo esimese Vabariigi Pillimehe tiitliga pärjatud Juhan Uppin ning 2020. aastal tiitli omanikuks saanud Martin Arak.

“Soolopillimäng on oluline osa kultuurist ning Vabariigi Pillimehe tiitliga tunnustatud muusikud on justkui pärimusmuusika valdkonna eestkõnelejad, kellega kohtumist oodatakse igas rahvamajas” lausus Eesti Pärimusmuusika Keskuse juhataja Tarmo Noormaa.

Martin Arak. Foto: Eesti Pärimsumuusika Keskus

Juhan Uppiniga käib enamasti kaasas lõõtspill, samas on Uppin taltsutanud ka Aksel Tähnase tüüpi päkarauakandle ning uurinud põhjalikumalt selle ajalugu ja mänguviise. Ta on ühtviisi nii üks säravamaid traditsioonilise mängustiili valdajaid kui ka nende rahvapillide repertuaari ja mängutehnika avardajaid. Lisaks lõõtsa-ja kandlemängule veab ta eest laulu- ja tantsupeo juurde kuuluvat rahvamuusikapidu ning töötab õppejõuna Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Ta on üllitanud mitmeid albumeid ning samuti leiab teda ansamblite Tuulelõõtsutajad ja RÜÜT ridadest.

Hiljuti sai Uppinist esimene doktorikraadiga rahvapillimängija ja -uurija. Oma väitekirja „Teppo-tüüpi lõõtspilli traditsioonilise mängustiili kujunemine 20. sajandil ja traditsiooniteadliku esituspraktika loomine“ tutvustab ta kui rahvapillialast stiilikäsitlust ja kui etnomusikoloogilist loovuurimust, mis on kirjutatud eesti pillimehe vaatevinklist.

Juhan Uppin. Foto: Eesti Pärimsumuusika Keskus

2020. aastal Vabariigi Pillimehe tiitli võitnud Rõuge kandi meest Martin Arakut tuntakse ka Kandle-Ossi nime all, kelle armastatud hobiks on saanud tema esiisade kombel rahvakandle mängimine. Kolmandat põlve pärimusmuusik võlub oma karismaatilise oleku ning nobeda sõrmejooksuga ning häälepaelad lööb ta valla nii, et kilomeetri raadiuses kõik kaasa laulda soovivad. Tema fassaadi taga peitub aga kahe tütre isa õrn hing ja soe süda, mis on ka kuulajatele lahkelt avali.

Vabariigi Pillimeeste tuuri kontserte saab kuulata Türi Kultuurikeskuses, Mooste Folgikojas, Nõuni Kultuurimajas, Rõuge Rahvamajas, Karksi-Nuia Kultuurikeskuses, Pajusi Rahvamajas, Rõngu Rahvamajas, Orissaare Kultuurimajas, Märjamaa Rahvamajas, Kärdla Kultuurikeskuses, Haapsalu Kultuurikeskuses, Nooruse Majas Pärnus, Iisaku Rahvamajas, Haljala Rahvamajas ja Nõmme Kultuurikeskuses. Täpsemat ajakava saab jälgida Eesti Pärimusmuusika Keskuse kodulehel.

Kuni 30. oktoobrini saab aga registreeruda kolmandale Vabariigi Pillimehe konkursile, mis toimub 25. novembril 2022 Viljandi Pärimusmuusika Aidas. Tulevase konkursi võitja soolokontserti saab kuulda XXX Viljandi pärimusmuusika festivalil ning üle-eestilisel kontserttuuril 2024. a. sügisel.

Konkursil osalemiseks saab registreerida SIIN!

Head Uudised GoodNews