Avaleht Eesti elu Eesti toetab Afganistani arengut
Eesti toetab Afganistani arengut

Eesti toetab Afganistani arengut

Foto: Matti Paglant
Foto: Matti Paglant

Välisministeerium eraldab 500 000 eurot Afganistani ülesehituse usaldusrahastusse (ARTF), mille kaudu toetatakse vähemalt poole summa ulatuses haridusvaldkonda.

Välisminister Urmas Paeti sõnul on Afganistan Eesti arengukoostöö üks prioriteetriike. „Soovime sihtotstarbeliselt toetada haridusvaldkonna edendamist Afganistanis,“ ütles ta. „Lisaks sellele, et Tallinna Ülikoolis omandavad doktorikraadi Kabuli ülikooli õppejõud, tahame vähemalt poole ARTF-i kaudu panustatavast rahast suunata haridusele,“ märkis Paet.

Välisminister rõhutas, et tsiviilpanus on julgeoleku tagamiseks vajalike militaartegevuste kõrval võtmetähtsusega, et aidata Afganistanil jõuda sellisesse faasi, kus riik saab ise hakkama ja ei sõltu enam niivõrd doonorriikide abist. „Selleks on vaja pöörata kasvavat tähelepanu Afganistani valitsusasutuste tõhusa toimimise tugevdamisele,“ lisas ta.

2010. aasta juulis toimunud Kabuli konverentsil võttis Eesti koos teiste rahvusvaheliste doonoritega kohustuse suunata vähemalt 50% Afganistanile mõeldud arenguabist läbi Afganistani keskvalitsuse. Paeti sõnul on seda kohust täites ARTF-i kaudu toetuse eraldamine parim viis, sest see annab kindluse, et panustatud raha kasutatakse sihtotstarbeliselt.

ARTF on Maailmapanga poolt hallatav fond, mis on Afganistani eelarves suurim panustaja nii operatiivkulude kui ka investeeringute osas. Kokku toetab Eesti sel aastal Maailmapanga kaudu Afganistani 500 000 euroga. Sama summa eraldati ka eelmisel aastal, mil samuti Eesti märkis ära soovi kasutada sellest vähemalt 250 000 eurot hariduse kvaliteedi parandamiseks Afganistanis.

ARTF-i toel on muuhulgas rajatud mitmeid tuhandeid uusi klassiruume ja välja koolitatud üle 150 000 õpetaja. Samuti on abistatud Afganistani haridusministeeriumi õppekavade ja -materjalide väljatöötamisel ning kvaliteedikontrolli rakendamisel. ARTF-i abil on ka taastatud rohkesti autoteid maapiirkondades ja suurt rõhku on pandud riigi energiavarustussüsteemide renoveerimisele.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga