Avaleht Kunst Eestis näeb Norra fotograafi Anja Niemi loomingut
Eestis näeb Norra fotograafi Anja Niemi loomingut

Eestis näeb Norra fotograafi Anja Niemi loomingut

Juunis avatakse Tallinnas Stockholmi juurtega rahvusvaheliselt tunnustatud Fotografiska, kus saavad kokku fotokunst, hea toit, muusika, disain ja avatud mõtteviis. Nelja esimese avanäituse seas on Norra fotograaf Anja Niemi „Rollis“ (“In Character”), mis püstitab mõtlemapanevaid küsimusi inimese olemuse, kellegi teisena esineda soovimise ja reeglite järgimise kohta.

Anja Niemi on mitmetahuliste lugude vestja. Olles nii kunstniku kui ka subjekti rollis, tõlgendab ta autoportreede pildistamist täiesti omal moel, n-ö elavate piltidena.

Niemi kasutab kaht esmapilgul vastandlikku võtet ilu ja ebaloomulikkust, pannes Hitchcockile omased blondiinid lynchilikele maastikele. Pastelse värvigamma, luksusliku sisekujunduse ja veatult sätitud ülinaiselike tegelaskujude lummus teeb välimuse põhjal hindamise vaataja jaoks väga lihtsaks. Samal ajal esitab ta aga kehasid duplitseeritult või fragmenteeritult, ebaloomulikes poosides, mis sunnib meid mõtlema pealispinna all peituvale.

Fotografiska Tallinna näituste juhi Maarja Loorentsi sõnul on Niemi tööd üles ehitatud justkui filmiepisoodid: „Fotokunstnik lavastab stseene, katsetades erinevaid rolle ja karaktereid. Niemi stiil annab põneva täienduse meie avanäituste kavva tervikuna, kus tema kõrval on esindatud Jimmy Nelson, Pentti Sammallahti ja Anna-Stina Treumund.” Loorents lisab, et näitusel näeb Niemi viimase 10 aasta loomingut ja kõikidel huvilistel on temaga võimalik kohtuda Fotografiska Tallinna avamispäeval 20. juunil.