Home Kunst TV3 VIDEO I Eestis saab näha vapustavat maailmatasemel kunsti
TV3 VIDEO I Eestis saab näha vapustavat maailmatasemel kunsti

TV3 VIDEO I Eestis saab näha vapustavat maailmatasemel kunsti

Üsna pea saab oma kunstijanu kustutada. Alatest 3. maist avavad kunstimuuseumid taas oma näitusesaalide uksed. Kadrioru kunstimuuseumisse jõudis äsja Madalmaade meistrite ja kunstiajaloo suurkujude Rubensi, Memlingi ja van Dycki looming. Vapustavad kunstiteosed, mille sarnaseid ei ole siin iial nähtud.

Näitus toob vaatajani valiku 15–17. sajandi Madalmaade kunstist, lisaks kanoonilistele kunstnikele ja suurmeistrite teostele on väljas suur valik töid, mis edastavad omaaegsete kultuurilooliste dokumentidena või poliitiliste kommentaaridena väärt infot ajaloost, rääkides ühtlasi kunsti kõrgest staatusest tolle aja ühiskonnas. Esindatud on ka naiskunstnikud, näiteks 16. sajandil tegutsenud Catharina van Hemessen, varaseim signeeritud loominguga naiskunstnik Madalmaade kunstiajaloos ning sajand hiljem tegutsenud mitmekülgne autor Michaelina Wautier. Publiku ette tuuakse ka omal ajal kuulsatesse erakogudesse kuulunud hinnatud töid, mis arvati olevat hävinud, kuid on tänu fondile taas avalikkuse ette ilmunud. Klassikalisema maalikunsti kõrval on näitusele loodud ka graafikakabineti ja kunstikabineti ekspositsioonid. Nõnda on fookuses uute teadmiste avastamise ja levitamise teema ning eksponeeritud on maailma teadusajaloo verstapostid.

Kadrioru kunstimuuseum ja The Phoebus Foundation koostasid näituse jaoks valiku, mis arvestab Kadrioru lossi hoone eripära ja muuseumi Madalmaade kunsti koguga ning püüab tuua välja kõnekamaid seiku 15.–17. sajandi Flandria kunstiloost. Näituse kuraatori ja the Phoebus Foundationi direktori Katharina Van Cautereni sõnul on fond uhke, et saab oma tippteoseid suurejoonelises koosseisus ühes koguga seotud lugudega esmakordselt tutvustada just Eestis.