Home Loomad Ei metsloomadele tsirkuses: loomaorganisatsioonid tähistasid miljoni allkirja kogumist
Ei metsloomadele tsirkuses: loomaorganisatsioonid tähistasid miljoni allkirja kogumist

Ei metsloomadele tsirkuses: loomaorganisatsioonid tähistasid miljoni allkirja kogumist

Loomaorganisatsioonid tähistasid Brüsselis miljoni allkirja kogumist, et Euroopas keelustataks metsloomade kasutamine tsirkustes.

Info Circos alustas allkirjade kogumisega 2018. aastal. Tänavu märtsis ühines rahvusvahelise petitsiooniga Eurogroup For Animalsi kampaania “Stop Circus Suffering”. 81 Euroopa Liidu organisatsiooni, sealhulgas MTÜ Loomus, kutsusid poolthäält andma. Toetushäälega anti mõista, et metsloomad on tsirkustes määratud kogema elu täis füüsilist väärkohtlemist ja vaimset vägivalda ning sellisel julmal meelelahutusel pole enam tänapäeva ühiskonnas kohta.

Eestis on metsloomade kasutamine tsirkustes keelustatud 2018. aastast, kuid Euroopas on riike, kus keeldu veel pole või on keelustatud ainult teatud liikide kasutamine. Riiklikul tasandil keelustamine ei aita aga ennetada loomade transportimisega tekkivaid riske ja loomade kurnatust. Kuna tsirkused on liikuvad meelelahutust pakkuvad ettevõtted ja esinevaid metsloomi transporditakse üle liikmesriikide, siis kujutavad need tõsist ohtu avalikule turvalisusele ja loomade heaolule.

Loomuse juhatuse liikme Anu Tensingi sõnul on teema ka Eesti jaoks oluline. “Kuigi sel julmal meelelahutusel pole enam Eestis kohta, tegutsevad need samad tsirkused edasi teistes riikides, kus see veel lubatud on. Üleeuroopaline keeld teeks selle lõpu,” kommenteeris ta.

Tensing lisas, et vaatamata Eestis kehtivale keelule tuleb meilgi ette olukordi, kus seadust ei järgita. Näiteks tiirutab praegu mööda Eestit tsirkus, kus kasutatakse teiste loomade seas tiigerpüütonit, ehkki maaeluministeeriumi määruse järgi seda liiki tsirkuses kasutada ei tohi.