Avaleht Eesti elu Endised siseministrid arutlesid Sisekaitseakadeemias siseturvalisuse hetkeseisu ja tuleviku üle
Endised siseministrid arutlesid Sisekaitseakadeemias siseturvalisuse hetkeseisu ja tuleviku üle

Endised siseministrid arutlesid Sisekaitseakadeemias siseturvalisuse hetkeseisu ja tuleviku üle

Esmaspäeval, 26. oktoobril toimus Sisekaitseakadeemia Kase tänava õppehoones endiste siseministrite debatt.

Tuleval aastal möödub 30 aastat Eesti iseseisvuse taastamisest ja ka iseseisva riigi siseturvalisuse ja -julgeoleku taasloomisest. Ometigi on turvalisus see, mida saab luua vaid koostöös ühiskonnaga. Oluline on mäletada, kust me tulime, aga veelgi olulisem on vaadata tulevikku. Endiste siseministrite debatil Sisekaitseakadeemias arutleti turvalisuse hetkeseisu ja tuleviku üle. Vahetati mõtteid turvalisuse tagamise väljakutsete ning võimaluste üle. Debatti oli võimalik jälgida ka veebi vahendusel.

Debatist võtsid osa endised Eesti Vabariigi siseministrid Kalle Laanet, Andres Anvelt, Marko Pomerants ja Hanno Pevkur. Arutelu juhtis Sisekaitseakadeemia sisejulgeoleku instituudi juhataja Erkki Koort.

Endine siseminister Andres Anvelt tunneb, et ühiskond on kiires muutumises. ’’Ühiskond on kandumas üle küberkeskkonda ja see toimub tohutult ruttu. Kõik see toob kaasa uute kuriteoliikide kasvu. Inimene ei oska kübermaailmas oma raha ja varadega enam käituda, seega peame olema valmis ning harjuma uute riskidega,’’ sõnas Anvelt.

Sisekaitseakadeemia hariduse väljakutsetest rääkides, tundis Hanno Pevkur, et akadeemia ülesanne on aidata kaasa inimese kujunemisele. ’’Ükskõik millises ametis te olete, puutute te kokku teiste inimestega. Otsuste langetamisel mõelge, kuidas see teist osapoolt mõjutab. Teil on eelis teha riigi nimel otsuseid, mis toob enda kaasa ka suure vastutuse ning mitte keegi teist ei saa seda vastutust ega õigust kuritarvitada. Kui oskate ennast ja lähedasi kaitsta ning oskate inimeseks jääda, on Sisekaitseakadeemia oma eesmärgi täitnud,’’ pöördus Pevkur kadettide poole.

Siseministeeriumi haldusalas tegutsev Sisekaitseakadeemia on unikaalne terves maailmas, sest kogu riigi siseturvalisusega seotud õpe on koondatud ühte organisatsiooni. Akadeemia valmistab nii kutsehariduse, rakenduskõrghariduse kui ka magistrihariduse tasemel ette sisejulgeolekuvaldkonna spetsialiste. Sisekaitseakadeemia visioon on kujuneda aastaks 2025 Euroopa parimaks siseturvalisuse õppe- ja teaduskeskuseks.