Avaleht Kultuur Erkki-Sven Tüür taaselustab teose loomeperioodi algusajast
Erkki-Sven Tüür taaselustab teose loomeperioodi algusajast

Erkki-Sven Tüür taaselustab teose loomeperioodi algusajast

Tallinna Kammerorkester ja Tõnu Kaljuste alustasid proovidega, et tuua kontserdisaali Erkki-Sven Tüüri 1. sümfoonia uusversioon.

Uudisteos tuleb ettekandele Tõnu Kaljuste juhtimisel 21. veebruaril Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias “Kõrvaringi” kontserdil, kus seekord on läbivaks teemaks eri põlvkondade heliloojate sidemed. Kontserdikava teljeks on Arnold Schönbergi ja Tüüri varajane loomeperiood. Mõlemad sõbrustasid vanemate kolleegidega ja õppisid neilt loomingulisi elutarkusi. Schönbergi õpetajaks oli Alexander von Zemlinsky ja Tüüril Lepo Sumera.

Teoseid esitavad sopran Yena Choi, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koor ja Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste dirigeerimisel.

Tüüri 1. sümfooniat on esitatud vaid korra 1984. aastal Eesti Raadio “ERSO stuudiotunnis”. Teos valmis konservatooriumi lõputööna ajal, mil progerokki viljeleva In Spe eestvedaja noor Tüür otsustas keerata elus uue lehekülje ja jätkata kutselise heliloojana. Tegu on ühtlasi Tüüri esimese orkestriteosega.

“Muusikalise materjali mõttes on 1. sümfoonia loogiline edasiminek In Spe instrumentaalpaladest,” ütles Erkki-Sven Tüür, kes oli ansambli eestvedaja aastatel 1979-1983.

Loomeperioodi algusaja olulist teost uuesti komponeerides suhtus Tüür algmaterjali tolleaegsetele püüdlustele truuks jäädes, samas kasutades tänaseid kogemusi ja suhestudes originaalpartituuriga soovitusi andva kompositsiooniõpetaja positsioonilt.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga