Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus pakub ettevõtetele tasuta tööriistu intellektuaalomandi kasutusele võtmiseks
Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS) koostöös valdkondlike ekspertidega on loonud valiku lepingumalle, tööriistu ja juhendmaterjale, et ettevõtetel oleks lihtsam oma intellektuaalomandit hallata, kaitsta ja äris strateegiliselt kasutusele võtta. Tasuta tööriistad lihtsustavad läbirääkimisi ülikoolide ja teiste arenduspartneritega, intellektuaalomandi alaste tehingute ja kokkulepete sõlmimist ning ettevõtte enda käsutuses oleva intellektuaalomandi kaardistamist ja selle kaitse planeerimist – tehnoloogiasektorist tööstuse ja loomevaldkonnani.
Intellektuaalomandiga seotud tehingutega käivad sageli kaasas kõrgemad finants- või juriidilised riskid. „Hästi koostatud leping saab aidata neid riske maandada, püüdes tagada, et mõlemad pooled saavad kokkuleppest soovitud tulemuse. Meie eesmärk oli luua tööriistade komplekt, mis toetab innovatsiooni ning võimaldab ettevõtetel sõlmida ausaid ja tulemuslikke lepinguid, et tuua majanduslikku kasu nii ettevõtteile endile kui riigile tervikuna,“ selgitab Jelizaveta Lazonen, EISi intellektuaalomandi strateegia konsultant.
Meie eesmärk oli luua tööriistade komplekt, mis toetab innovatsiooni ning võimaldab ettevõtetel sõlmida ausaid ja tulemuslikke lepinguid, et tuua majanduslikku kasu nii ettevõtteile endile kui riigile tervikuna.
Tööriistakastist leitavad dokumendipõhjad ja juhised aitavad ettevõtetel planeerida tegevusi, pidada läbirääkimisi ja sõlmida lepinguid arenduskoostöö alal ning valmistada ette intellektuaalset omandit hõlmavaid tehinguid vastavalt rahvusvahelisele parimale praktikale ja Eesti õigusruumile. Näiteks sisaldab tööriistakast läbirääkimiste käigus ärisaladuste kaitseks vajalikku konfidentsiaalsuslepingut, leiutiste või tehnoloogia kommertsialiseerimiseks litsentsilepingut, aga ka innovaatilise arenduse tellimuse lepingu põhja. Kõiki lepingumalle ja juhendmaterjale saab (ja tuleks) kohandada vastavalt ettevõtte vajadustele.
Lisaks lepingupõhjadele leiab tööriistakastist ka suurel hulgal praktilisi näpunäiteid ja juhendmaterjale. Näiteks kui ettevõte kaalub arendusalast koostööd ülikooli või muu teadus- või arendusasutusega, on kasulik tutvuda arenduskoostöö tellija enesekontrollinimekirjaga. Intellektuaalomandi edukaks kasutamiseks äritegevuses tasub end kurssi viia valdkonna põhitõdedega nii ärisaladuste, autoriõiguste kui ka patentide teemal – neid teemasid ja paljut muudki sisaldavad õppematerjalid on samuti tööriistakastis olemas.
Intellektuaalomandi edukaks kasutamiseks äritegevuses tasub end kurssi viia valdkonna põhitõdedega nii ärisaladuste, autoriõiguste kui ka patentide teemal – neid teemasid ja paljut muudki sisaldavad õppematerjalid on samuti tööriistakastis olemas.
Lepingumallide loomisel on arvestatud Eesti seadusandlust ning dokumentide kasutamise juhistest on kerge aru saada ka ilma juriidilise taustata. Lepingud on koostatud eesti keeles. Tööriistakast on valminud EISi tellimusel koostöös Advokaadibüroo KPMG Law OÜ, BIT Systems OÜ ning Eesti intellektuaalomandi ja tehnoloogiasiirde ekspertidega. Lahendus põhineb ettevõtjate ja ülikoolide tagasisidel, kinnitades selle praktilist vajalikkust ja kasulikkust.