Avaleht Eesti elu Euroopa Liidu kaitseministrid rõhutasid solidaarsust Ukrainaga
Euroopa Liidu kaitseministrid rõhutasid solidaarsust Ukrainaga

Euroopa Liidu kaitseministrid rõhutasid solidaarsust Ukrainaga

Kaitseminister Kalle Laanet osales täna Brüsselis Euroopa Liidu kaitseministrite kohtumisel, kus räägiti julgeolekuolukorrast Euroopat mõjutavates piirkondades ning arutati liidu pikaajalisi julgeoleku- ja kaitsepoliitika plaane.

Kohtumine algas aktuaalsetel julgeolekuolukorra teemadel ning räägiti Vene Föderatsiooni agressiivsest tegevusest Ukraina suunal. Kaitseministrid ja Euroopa Liidu välispoliitika kõrge esindaja Josep Borrell rõhutasid ühiselt solidaarsust Ukrainale ning tõid välja, et sellised surveavaldused Vene Föderatsiooni poolt tuleb selgelt ning ühemõtteliselt hukka mõista. Samuti tauniti Venemaa tegevust Tšehhis ja Bulgaarias.

Kaitseminister Kalle Laanet märkis, et Eesti jätkab väga tähelepanelikult Venemaa sõjalise tegevuse jälgimist. „Peame silmas pidama, et Vene relvajõud ei ole tervikuna Ukraina piiride lähistel lahkunud ning jätkatakse Ukrainale sõjalise ja poliitilise surve avaldamist,“ ütles Laanet.

Ministrid rääkisid ka Saheli piirkonna ja Mosambiigi olukorrast.

Teise teemana rääkisid kaitseministrid Euroopa Liidu julgeoleku- ja kaitsepoliitika pikaajalise plaani ehk strateegilise kompassi teemal. Seekordsel kohtumisel arutasid ministrid täpsemalt Euroopa Liidu kriisiohje ja valmiduse küsimusi, millega vaadatakse üle ohupilt ning vajalikud võimed nendele ohtudele reageerimiseks. Samuti soovivad kaitseministrid parandada EL missioonide juhtimisvõimet ja koostööd teiste Euroopa missioonidega ning suurendada valmidusüksusi.

Euroopa Liidul on hetkel käimas 6 sõjalist operatsiooni ja missiooni piirkondades, mille ebastabiilne julgeolekuolukord kujutab ohtu ka Euroopa riikidele.

„Eesti on Euroopa Liidu missioonidel oluline panustaja ja kindlasti on vajalik Euroopat mõjutavate kriisikollete stabiliseerimisel osaleda. Küll aga peame olema realistlikud uute võimete ja valmidusüksuste loomisel ning keskenduma kõigepealt sellele, et olemasolevad missioonid oleks liikmesriikide poolt mehitatud,“ lausu kaitseminister. Laanet rõhutas, et Eesti jaoks on oluline ka lähiriikide toetamine, nende hulgas Georgia ja Ukraina.

Euroopa Liidu kaitseministrid kohtusid ka NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga, kellega arutati ühiste operatsioonipiirkondade teemal ning räägiti Afganistani edasisest toetamisest. NATO peasekretär tervitas ka liikmesriikide otsust kutsuda Euroopa Liidu sõjalise mobiilsuse projekti osalema USA, Kanada ja Norra.