Avaleht Haridus FOTOD I President Kaljulaid kõneles tunnustusauhindade “Lastega ja lastele“ üleandmisel
FOTOD I President Kaljulaid kõneles tunnustusauhindade “Lastega ja lastele“ üleandmisel

FOTOD I President Kaljulaid kõneles tunnustusauhindade “Lastega ja lastele“ üleandmisel

Homse lastekaitsepäeva puhul on hea meelde tuletada, et lastekaitseseadus paneb kõigile inimestele kohustuse teavitada abivajavast lapsest, kuid ometi liiga paljud täiskasvanud me ümber vist ei taju seda kohustust veel, lausus president Kersti Kaljulaid täna tunnustusauhindade „Lastega ja lastele“ üleandmisel.

President ei mõista, kuidas muidu saab lastega töötavate isikute kohta levida nii-öelda avalikke saladusi ja kuidas muidu on võimalik, et ahistamisest või väärkohtlemisest kuuldes lipsab nii mõnegi täiskasvanu huulilt mõte, et see noor, see laps ikkagi ju kuidagi ise… nagu tahtis?

„Me peame, head täiskasvanud, end kokku võtma ja senisest märksa kiiremini kasvama arusaamani, et säte igaühe vastutusest tähendabki seda, et igaüks meist peab seisma hea selle eest, et lapsel ja noorel koolis, huviringis, trennis, kodus, poes, tänaval, oleks turvaline olla nii vaimselt kui ka füüsiliselt,“ sõnas riigipea.

Presidendi sõnul peame märkama ja reageerima sellele, mis toimus eile ja eelmisel nädalal, aga peame rääkima ka sellest, mis toimus eelmisel aastal või ka kümne aasta eest. „Juriidiliselt võivad süüteod küll ühel hetkel aeguda, aga ainult nii – neist rääkides – anname me järgmistele inimestele usku, et nende murega tegeletakse, seda ei jäeta kunagi tähelepanuta, ei pisendata ega naeruvääristata. Sest ohvrite jaoks on ka kümne aasta tagused sündmused sageli kui eilsed,“ lausus riigipea.

President Kaljulaid lisas, et kuigi mõnikord tuleb lastel ja noortel seda abistavat täiskasvanut otsida tükk aega, siis need hoolivad suured inimesed on siiski ka olemas. „Nad töötavad meie lasteaedades ja koolides, on kohal huviringides ja trennides, tervishoius, teeninduses, politseivormis. Neid on palju. Nad võivad peituda ka selles heatahtlikus möödujas, kes märkab, et sul on parasjagu mure. Ja õnneks on päris paljud lahendajad ja abilised ka teie endi hulgas peidus, nagu näitab tänane tunnustusürituski,“ lausus riigipea.

Täna anti presidendi kantselei roosiaias üle “Lastega ja lastele” auhinnad neile, kes on pikaajaliselt panustanud laste ja noorte heaks enam, kui neilt oodatakse või nõutakse.

“Lapse suure teo” auhinna said Kuressaare ühisgümnaasiumi õpilane Sander Teras ning Kiviõli koolitüdrukud Marianne Šnaider, Ave Alamets, Kristina Dobrodejeva ja Alissa Aksjonova.

“Muutuste looja” tiitliga pärjati psühholoog ja kunstiterapeut Helen Tartes-Babkina. 

Laste- ja noortežürii preemia pälvis heategevusfond Minu Unistuste Päev. 

Elutööpreemia pälvis 1996. aastast tegutseva Kutimuti Noortelaagri looja ja juhataja Tiiu Mägi. 

Eripreemia kuulus Anatoli Pljuškole, kes asutas 32 aastat tagasi Narvas heategevuskeskuse.